After Life – Eşini Kaybeden Bir Adamın Anlam Arayışı


Bir Netflix dizisi olan After Life 8 Mart 2019 tarihinde ilk bölümünü yayınladı. Diziyi hem yazan hem de yöneten isim ise Ricky Gervais. Ayrıca Gervais aynı zamanda yapımcılığı ve stand up gösterileri ile de biliniyor.

After Life - Tony (Ricky Gervais)
After Life – Tony (Ricky Gervais)

Tony’nin hikayesi…

Eşini meme kanserinden kaybeden başrolümüz Tony (Ricky Gervais), hayata küsmüş, her günü kötü geçen, sürekli olarak intiharı düşünen bir ateisttir. Yerel bir gazetede çalışmaktadır, travmayı atlatabilmek için onu umursamayanbir psikologla görüşmektedir.

Eşinin kaybının getirdiği travmanın ardından kalbini yaşama bağlayan ne bir din, ne bir inanç, ne bir insan, ne de bir iş bulunmaktadır. Sadece eşi Lisa’dan geriye kalan köpeği ve huzurevindeki babası dışında onu intihardan vazgeçirebilen bir başka neden yoktur. Hayata karşı öfkeli, sert Tony olumlu bir düzelme adına da çalışmaz. Bu sürünceme onu üzse de, yine de Tony, kendini sıkışmış olduğu bu tuzaktan kurtarmaya çalışmaz. Ayrıca ona yardım etmeye çalışanları ise davranışları ile zorlar. Dizinin ilerleyen bölümlerinde bu durumu kapana kısılmış öfkeli bir fare benzetmesi ile anlatacaktır.

Tony ve köpeği
Tony ve köpeği

Dizinin ilerleyişi…

After Life ilk yaklaşık dört bölüm kadar, seyirciye durağan bir portre çiziyor. Dizi düzenli olarak Tony’nin hayata karşı olan karamsar bakışını yavaş yavaş, ilmek ilmek işliyor bu bölümlerde. Bu seyirci için sıkıcı bir durum olsa da aslında Tony’nin psikolojik sürecini bize anlatmanın güzel bir yolu olduğunu düşünüyorum. 

Bu yavaş ilerleyiş içerisinde Toyn’nin hayatındaki gelişmelerden ziyade gazeteci olduğu için haber araştırmalarında tanıştığı kişilerin absürd hikayelerini dinliyoruz ve ortamı ısıtan asıl bu durum oluyor. Ricky Gervais oluşturduğu bu komik hikayeleri kaliteli espriler ile bize sunuyor ve kara mizah kendini asıl burda gösteriyor.

After Life İle Anlam Arayışı…

Zira soru şu: “Hayat ile hiçbir bağlılığı kalmayan bir adamı, dünyaya ne bağlayabilir? “

Onun dünyada kalmaya devam etmesi için, intihar etmemesi için nasıl bir anlam, bir mana, bir derinlik, varoluşsal bir sebep bulmalı ki devam etmeye karar versin? Tony’nin hikayesinde işi asıl zorlaştıran nokta, şahsi kanaatim onun ateist olması. Bir dine, bir Tanrı’ya inancı olmadığı için kusurlu dünyamızda dayanacak kusursuz bir sebebi de bulunmuyor. Bu defolu (içinde sadece iyiyi değil de, kötülüğü de barındırmaktır defodan kasıt) dünyamızda, bir anlam kazanma süreci belki de, biraz da bu yüzden uzuyor.

Bir de dikkatimi çeken bir noktadan da bahsetmek istiyorum ki Tony’nin hayatında eşi Lisa’nın kaybından başka (ve evet, babasının rahatsızlığını da katabiliriz) onu bu ağır depresyona götürecek bir başka sebep neredeyse yok. Güzel bir evi, bir işi var. Maddi anlamda herhangi bir sıkıntısı yok. Yaşamı kolay ve mücadelesini ettiği bir başka mesele yok. İş yerinde terfi almak için dahi çalışmıyor. Demek istediğim aslında Tony’nin hayatı konfor bakımından birçok kişinin arzulayacağı bir hayat. Fakat o intiharı düşünüyor. Acaba, hayatta kalmak istememiz için konfor, maddiyat yeterli değil midir? İyi bir iş, iyi bir maaş, istediği her şeye sahip olabilme durumu acaba yaşamak için yeterli değil midir? Bu soruları iyi düşünmek gerekir. Zira dizinin de düşündürmek istediklerinden biri, budur bence.

Mutlu bir aile tablosu :)
Mutlu bir aile tablosu 🙂

Dram türü olarak bir giriş yapsa da, After Life serpiştirilen kara mizah esprileri ile seyirciyi yer yer güldürmeyi de başarıyor. Seyirci tam olarak drama da boğulmuyor, kahkahadan karnını da tutmuyor.

Sakince, yavaş yavaş ilerliyen After Life bu soft dokusu ile çok etkileyici bir dizi olmuş. Jenerikle beraber en fazla otuz dakida süren dizi, bize sindirmesi kolay bir ilerleyiş veriyor.

Fragmanı aşağı bırakıyorum. Bir şans verin derim. İyi seyirler!

https://www.imdb.com/title/tt8398600/?ref_=nm_flmg_wr_3

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir