Reconstruction : Sadece Bir Kurgu, Yinede Acıtıyor


Reconstruction , Maria Bonnevie ve Nikolaj lie Kaas’ın başrollerini paylaştığı, ilk filmini yöneten Christoffer Boe’nin Mogens Rukov ile birlikte senaryosunu yazdığı, pek azımızın bildiği, pek çoğumuzun aşık olduğu, hakkettiği popülerliğe asla kavuşamadığını düşündüğüm sinema tarihinin sayılı postmodernist filmlerinden biri. 2003 yılında Cannes Golden Camera d’or ödülünün de sahibi, Türkçe adıyla ‘’Yeniden Sev Beni’’

Yazmak için neden bu filmi seçtiğimi açıklamadan önce burada yazanların spoiler olabileceğini söylemeliyim. Ancak bu spoilerlar kesinlikle iyi huylu olanlardan. Çünkü filmi izledikten sonra kafanızda oluşan yorumdan başka yorumlar da okumak isteyeceksiniz. Hatta bu yorumları okuduktan sonra filmi tekrar izlemek isteyebilirsiniz. 

Sinema ve Sanat ile Reconstruction İlişkisi

Sinema ve Sanat ile Reconstruction İlişkisi
Sinema ve Sanat ile Reconstruction İlişkisi

Yeni dönem sinema filmleri, görsel efektler abartılı fakat düşündürmeyen sonlar. Sinemada ruhun git gide yok olduğunu düşünenlerdenim ancak ne zaman biri sinemadan sanat olarak bahsetse aklıma gelir bu film. Ustalıkla ve zekice yazılmış senaryosu ile sizi gerçek ve kurguyu ayırt etmekten alıkoyar. Hikayesi kalbinizi burkar. 

Peki Reconstruction bana ne anlattı? Film yapı itibariyle bir romanın yazılışı ya da okunuşuyla alakalıdır. Alex bir roman karakteridir veya Alex romanı okuyan kişidir. Bu açıdan baktığımızda Türkçe çevirisinden oldukça uzak bir anlam ifade etmelidir Reconstruction. Kelime anlamına bakıp filmi hatırladığımızda ortak paydanın da aslında yeniden yapılandırma olduğunu görüyoruz. Filmde de yazılmış bir romanın zihinlerde yeniden oluşturulduğunu görüyoruz. Bu durumda iki açıdan inceleyebiliriz filmi; Birincisi romanı zihninde yeniden şekillendiren kişi belki de romanın okuyucusu olan Alex, ikincisi ise romanında tanrı rolünü oynayan yazarın, yazdığı karakterle çatışma yaşaması ve onunla yarışa girmesi.

Eser Yazara Mı Yoksa Okuyucuya Mı Aittir?

Edebiyat tartışmalarında sıkça rastladığımız sorunlardan biridir eserin yazara mı yoksa okuyucusuna mı ait olduğu. Reconstruction filminin de üzerinde durduğu sorunun bu olduğu varılması kaçınılmaz bir nokta olacaktır diye düşünüyorum. Film bir hokkabazlık gösterisi ile açılır ve ilk uyarı da burada yapılır. Gösteri yalandan ibarettir fakat siz izleyiciler olarak bu kurguyu bilmenize rağmen inanmayı seçeceksinizdir. Tıpkı Alex’in bir roman karakterinin peşinden gitmesi kadar içi boş bir inanç olacaktır bu. Daha filmin başlangıcında hikayenin içerisindeki kişileri sayarken kendini de sayar yazar. Belki de kendini bir karakter olarak sınırlaması ve tanrı rolünü bırakmasıyla başlar tüm çatışmalar. Kendini eserinin içine katması ile filmin Postmodernizm temellerini üzerine kurulduğunu anlarız. 

Alex, bir kurguya aşık olur. Gerçek hayattaki sevgilisini ve kurgu karakteri aynı kişinin canlandırması ise Alex’in ideal’ine ulaşma çabasına bir göndermeden başka bir şey değildir. Çünkü Alex’in aradığı biçimsellik değil ruhani bir tamamlanmışlıktır. Alex romanın yaratıcısı ve aynı zamanda karakteri olan yazarı yenmek için gerçekten inanmalıdır. Çünkü romanda sadece inanan kişinin, yazarın istekleri gerçekleşecektir. Ancak yazarın kendini bir karakter olarak sınırlaması Alex’e bir fırsat sunar. Gerçekliği yeniden yapılandırma fırsatı. Burada gerçeklik olarak bahsettiğimiz romanın ta kendisidir. Ancak metro istasyonunda Aimee’yi kurgudan çekip çıkarmak için metroya doğru yürürken bir anlık ‘’acaba beni takip ediyor mu?’’ tereddütü kendine olan inancını sarsar ve Aimee’yi, idealini, kurguda bulduğu aşkını sonsuza dek kaybeder. Reconstruction filminin burasında ise mitolojiye bir gönderme vardır.

Alex’in Başına Gelenler

Orpheus karısı Eurydice’yi yer altı dünyasından çıkarmak ister. Hades buna izin verir ancak Orpheus hiçbir şekilde terddüt etmemelidir karısının kendisini takip edeceğinden. Ancak tam yolun sonuna geldiklerinde Orpheus’u bir tereddüt alır götürür ve emin olmak için arkasına bir bakış atar. İşte tam bu nokta da Orpheus karısını, aşkını sonsuza dek kaybedecektir. İşte filmde Alex’in başına gelen tam da budur.

Reconstruction bittiğinde ise her şeyin sadece bir kurgu olduğunu bilirsiniz, yine de acıtır.


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir