25. Almanya Türkiye Film Festivali Hakkında


Geçen sene 24’üncüsü düzenlenmiş Almanya Türkiye Film Festivali, açılışını, başrolünü Haluk Bilginer’in canlandırdığı Margarette Von Tratte’nin yönettiği Forget About Nick filmi ile yapmıştı. Uzun metraj film kategorisinde jüri başkanı Kadir İnanır, kısa film jüri koltuğunda ise Berrak Tüzünataç oturdu. Filmlerin yanı sıra söyleşiler ve paneller ile festival aynı zamanda bir Kültür-Sanat merkezine dönüşmüştü.

Festivalde kısa film ve uzun metraj film kategorilerinde yarışmalar düzenlenecek ve bu filmler sergilenecek.

23. Türkiye Almanya Film Festivali Karesi
23. Türkiye Almanya Film Festivali Karesi

Uzun Metraj Film kategorisinde kurmaca ve belgesel filmleri yayınlanacak olup ödüller şu şekilde sahiplerini bulacak;

  • En İyi Film
  • En iyi Erkek Oyuncu
  • En iyi Kadın Oyuncu
  • Öngören Ödülü

Ayrıca bunların dışında izleyiciler tarafından belirlenecek olan Seyirci Ödülü de sahibini bulacak.

Kısa film kategorisinde ise ödüller şu şekilde dağıtılacak;

  • En İyi Kısa Film
  • İkincilik Ödülü
  • Üçüncülük Ödülü

Almanya Türkiye Film Festivali İçin Belirlenen Ödüller

En iyi film ve en iyi kısa film 5.000 Euro tutarında belirlenmiş olup En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu ödülleri 1.000 Euro tutarında olacaktır. Aynı şekilde Kısa film kategorisinde ikincilik ve üçüncülük ödülleri 1.000 Euro tutarında belirlenmiştir.

Kısa Film Katılım Koşulları

Almanya Türkiye Film Festivali
Almanya Türkiye Film Festivali

Almanya, Avusturya ve İsveç’ten katılan göç ya da çok kültürlülüğü konu eden filmler, Türkiye’den katılan bütün kısa filmler, Yurtdışında ikamet eden fakat Türkiye kökenli yönetmenlerin filmleri, Türkiye ve Almanya ile ilgili tüm uluslararası filmler olmak üzere 1 Kasım 2018’den sonra çekilmiş tüm kısa filmler yarışmaya katılabilmektedir.

İngilizce altyazı koşulu aranmakta olup filmler 35mm, Blu-ray, DVD ve HD formatta mp4 dosyaları da yarışmaya kabul edilecektir. filmfreeway.com web adresi üzerinden Filmfestival Türkei / Deutschland festival ismiyle aratılarak başvuru yapılabilmektedir. 

Ayrıca; https://www.fftd.net/tr/ adresi üzerinden festival ile bilgilerin ve haberlerin yanı sıra katılım koşulları ve başvuru belgelerine de ulaşabilirsiniz.

Not: Katılım koşullarında yarışmaya katılan filmlerin en geç 20 Şubat 2020 tarihinde açıklanacağı duyurulmuştur. Yarışmaya katılacak olan tüm yarışmacılara boş lans dileriz 🙂


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir