Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı


Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı

Bu sefer daha kısıtlı bir izleyici kitlesine hitap etmek, farklı bir tarzı incelemek istedim sizler için. Bir süredir Sineg.net ‘de yayınlanan incelemelerim arasında belgesel konulu ilk yazım. Fakat, ilgi alanı tasarım, görsel sanatlar, yaratım süreci vb. olan izleyiciler için, kesinlikle kaçırılmaması gereken, ufuk açan bir Netflix Original prodüksiyonu ile karşı karşıyayız. Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı .

Belgesel Hakkında Detaylara Girelim

İngilizce orijinal adı olan ” Abstract : The Art of Design “dan birebir çeviri ile ülkemizde de Netflix üzerinden izlenebilen yapımın ilk bölümü 10 Şubat 2017’de yayınlandı. Günümüze kadar 2 sezon ve ilk sezonda 8, ikinci sezonda 6 bölüm olmak üzere toplam 14 bölüm yayınlandı. Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı, her bölümünde farklı bir tasarım disiplini konu alınıyor ve bu disiplinin önemli isimlerini görüyoruz.

Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı , belgesel türünde bir yapım olmakla beraber, sıradışı kurgusu ve ilgi çekici konusu ile, görsel sanatların farklı dalları ile ilgilenen izleyicilerin dışında, tasarım konusuna merakı olanlar veya tasarım sürecini yaşayabilecek farklı meslek gruplarından bireylere de ilham ve cesaret verebilecek bir yapım olarak ekrana yansıyor. Yine bu yapımın tasarım ve yaratım sürecinde fikri oluşturan Scott Dadich, belegesel dizisinin ortak yapımcıları arasında yer alıyor. Scott Dadich, aynı zamanda ABD’de 1993 senesinden beri yayımlanan ve teknolojinin kültür, ekonomi, siyaset gibi hayatın diğer alanlarına etkilerini konu alan aylık Wired dergisinin eski genel yayın yönetmenidir. Netflix‘in ilgi çekici belgesel dizileri arasında bulunan Soyut Düşünce Tasarım Sanatı Imdb puanı ise 8,4/10.

Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı’nı Farklı Kılan Nedir ?

Belgeseli diğer belgesel yapımlarından farklı kılan noktalara değinelim. Öncelikle, bir belgeselden ziyade tasarım sanatçılarının kendilerini ve işlerini anlattığı bir sanat filmi havasında kurgulanmış olmasıdır. Ortalama 45 dakikalık bölümlerin sahneleri, sahne geçişleri ve izleyiciyi içine çeken atmosfer haddinden fazla iyi kurgulanmış desek, abartı olmaz. Öyle ki, izlediğiniz her bölümün sonuna geldiğinizde, “keşke devam etseydi” duygusunu yaşatıyor. Müzikler ise bambaşka bir dünya…

Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı ile ilgili başka bir detaya değinelim. Daha önce de bahsettiğim gibi her bölüm, tasarım ile ilgili farklı meslek kollarını ve mevzu bahis meslek kolunun en iyilerini konu alıyor. Buraya kadar herşey anlaşılır… fakat, bu insanlardan neredeyse hiçbirinin adını daha önce duymadığımı fark ettim. 14 bölüm ve 14 ayrı meslek ya da sanat dalı diyelim… ilgili bir bireyin bu insanlardan birinin adını duymuş, fotoğrafını görmüş olması gerekmez miydi? Kendi adıma konuşmam gerekirse, Platon ‘un adını duymuş ve bir iki çalışmasına denk gelmişliğim var… hepsi bu kadar!

Belgesel dizinin bölümlerine konu olan profesyonellerin, popüler ve medyatik bireyler olarak görünmemelerinin nedenini yine izledikçe anlıyoruz. Tevazu! Kendi alanlarında zirveye oturmuş isimler, fakat hiçbir şekilde bunu ön plana çıkarmıyorlar. Bugün geldikleri noktaya ulaşma aşamasında, ailelerinin kendilerine karşı olan tutumları da büyük pay sahibi. Kısacası, Soyut Düşünce : Tasarım Sanatı , ele aldığı konular ve konuk olan profesyoneller hakkında çok şey öğretirken, yine bu isimler sayesinde hayata dair birçok ince detayı yakalamak mümkün. Keyifle izlemeniz dileğiyle…


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir