Tepki Çekti, Çok Konuşuldu, Ama Başarılı Bir Dizi : The Spy


Borat, Ali G ve Diktatör gibi komedi filmlerinden tanıdığımız Sacha Baron Cohen , bu kez Dram / Tarih türünde bir Netflix dizisiyle karşımıza çıkıyor. Mini dizi türünde çekilen The Spy , 1960’larda Suriye’de görev yapan ve Mossad’ın en önemli casuslarından olan Eli Cohen‘in hayatından ekranlara uyarlanmış dikkat çekici bir yapım.

The Spy ‘ın Konusu Nedir ?

İsrailli film yönetmeni, yapımcı ve senarist Gideon Raff dizinin yönetmenliğini üstlenirken (ki kendisi, uluslararası mecrada Prisoner of War adıyla yayınlanan İsrail yapımı Hatufim dizisinin de yaratıcı ve yönetmenidir. Ülkemizde de ilgiyle izlenen Homeland dizisi ise Hatufim’den uyarlanmıştır), dizinin senaryosu Gideon Raff ve Max Perry ile birlikte kaleme alınıyor. Sacha Baron Cohen tarafından canlandırılan Eli Cohen ya da tam adıyla “Eliyahu Ben-Shaul Cohen”in 1960 – 1965 yılları arasında Mossad adına casusluk yaptığı dönemi anlatıyor (Görüldüğü üzere, Ortadoğu’nun standart aşiret kültürü, her ne kadar İsrailliler kendilerini bu coğrafyanın elitleri olarak görse de, İsrail’de de hükmünü sürüyor. Hikayenin kahramanı da, onu canlandıran aktör de bir Cohen.).

Eli Cohen, Mısır’ın İskenderiye şehrinde dünyaya geliyor. Gençliğinde Mısırlı Yahudilerin İsrail’e göçlerine yardımcı olan bir gurubun bünyesinde yer alıyor ve 1954 yılına kadar İsrail’in Mısır’da oluşturduğu casus ağının içinde faaliyet gösteriyor. 1954 yılında bu ağ Mısır istihbaratı tarafından ortaya çıkarılıyor ve 1956 yılında patlak veren Süveyş Krizi ile Eli Cohen de İsrail’e yerleşiyor. Eli Cohen’in hayatından diziye konu olan kesit ise; 1956 yılında İsrail’e yerleşmesinin ardından bir sigorta şirketinde dosya memuru olarak çalışırken, 1960 yılında Mossad tarafından casus olarak görevlendirilmesinden, 1965 yılında Şam’da idam edilmesine kadar geçen süreden oluşuyor.

Raff, Bu Yapımda Da Başarıyı Yakaladı Mı?

Kanımca, evet! Öncelikle, The Spy Fransız yapımı bir mini dizi. Netflix ve OCS tarafından ekrana taşınan 6 bölümlük dizinin bölümleri 50-55 dakika sürüyor ve bu da izleyiciyi yormadan izlenmesini sağlıyor. Peki, Sacha Baron Cohen gibi ağırlıklı olarak komedi filmlerinden tanıdığımız bir oyuncu bu rol için uygun muydu? Ünlü İngiliz oyuncu Eli Cohen rolünü canlandırırken hakkını vermiş. Zaten dizi hakkında yapılan yorumlar da bu yönde. Açık konuşmak gerekirse (her ne kadar Imdb’nin benim nazarımda çok da geçerliliği olmasa da) The Spy Imdb 7,9/10 puanıyla da kaliteli bir yapım olarak izlenirliğini ispatlıyor. Nitekim, kelimenin tam anlamıyla 6 bölümden oluşan diziyi bir solukta izlerken son derece keyif aldığımı söyleyebilirim. Her ne kadar dizinin 4ncü bölümünde ekranlara yansıyan bölünmüş Türkiye haritası Türk izleyicisinin tepkisini çekmiş olsa da, filmin konusu ve türünü dikkate aldığımızda buna tepki göstermek kanaatimce yersiz. Zira bu tür haritalar, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yurt içinde ve yurt dışında defa’ten ortaya çıktı, üretildi, yayınlandı, protesto edildi, yakıldı… sonu gelecek gibi de görünmüyor.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir