Eli : Bir Korku Filmi Nasıl Hiç Edilir ?


Eli

Geçtiğimiz 18 Ekim günü tüm Dünya genelinde Netflix listelerine eklenen yeni bir Amerikan korku filmi ile birlikteyiz. Eli … Senaryosu, iki genç korku ve fantastik film senaristi David Chirchirillo ve Ian Goldberg tarafından birlikte kaleme alınan filmin yönetmeni de genç İrlanda’lı yönetmen Ciarán Foy. Foy, özellikle 2012 yapımı Citadel ( Kale ) ve 2015 yapımı Sinister 2 ( Lanet 2 ) filmleri ile tanınan, henüz 40 yaşında genç bir yönetmen. Filmi izleyince yönetmen için ne “harika”, ne de “felaket” demek mümkün değil. Eldeki senaryo ve kurguyla olabilecek en vasat işi çıkarmış. Geçelim filmin konusuna ve oyunculuklara.

Filmin Konusu, Kurgusu ve Oyunculuk Üzerine

Eli film konusuna baktığımızda, alışılagelmiş Amerikan korku filmlerinden farklı, özgün bir hikaye ile karılaşamıyoruz maalesef. Üstelik, çoğu ünlü Japon korku filmlerine öykünmeler de mevcut. Daha filmin ilk dakikalarında, Charlie Shotwell tarafından canlandırılan ” Eli “ın hayalet kız ile karşılaştığı sahne, ” Halka ” filmini anımsattı… Aslına bakarsanız, filmin ilk yarısı herşeye rağmen iyiydi denilebilir. Senaryo ve kurgu sıkıntılı olsa da, yine de sizi bir beklentiye sokuyor. Fakat 98 dakikalık filmin ikinci yarısı tam bir facia. Belli ki filme çok yüksek meblağlar olmasa da iyi bir para harcanmış. Birçok teknolojik imkanlardan faydalanılmış ve özel efektler oldukça başarılı. Oyunculuk noktasında, Charlie Shotwell bir çocuk oyuncu olarak fena değil, lakin Eli‘ın anne ve babasını oynayan Kelly Reilly ve Max Martini‘nin oyunculukları vasatın altında.

Film; 4 yıldır vücudunun hava ve su dahil hemen hemen herşeye alerjik tepkiler vermesiyle hayatı zorluklarla geçen Eli‘in ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Eli’ın annesi Rose ve babası Paul, çocuklarının sağlığına kavuşması yolunda epeyce masraf yaparak, immunoloji uzmanı Dr. Horn ‘un (Lili Taylor) “temiz ev” olarak adlandırdığı ve özel tedavi yöntemlerini uyguladığı hastanesine giderler. Burada Eli‘ın tedavisine başlanır ama ters giden birşeyler vardır. Hastaneye dönüştülmüş malikanede çocuk hayaletler Eli‘ı rahatsız ederler ve kimse Eli‘a inanmaz. Buradan sonrasını dilerseniz filmde izleyin. Fakat, bir noktaya daha değinmek isterim ki, konuyu uzaylılara bağlasalar daha ilgi çekici olabilirdi.

Eli, Haftasonu İzlemek İçin İyi Bir Korku Filmi Tercihi Olabilir Mi ?

Netflix listelerine henüz 2 gün önce eklenen film, korku filminden ne aradığınıza bağlı olarak izlenebilir. Daha önce de belirttiğim gibi yapım ve yönetimde çok da büyük bir problem yok. Lakin senaryo ve kurgu enteresan gelmediği gibi rahatsız edici olabiliyor. Gerilimin yüksek olduğu bazı sahnelerde korku duygusunu epeyce hissetim. Fakat aynı hissi evde aile fertlerinden biri aniden önünüze çıktığında da yakın ölçüde hissedebilirsiniz. Eli Imdb 5,9/10 puanıyla zaten çok da fazla birşey vaad etmediğini anlatıyor. Seyredecek başka birşey bulamazsanız, vakit geçirmek için seyredilebilir… ya da boşverin! Sineg.net anasayfasında Nadim Okumuş‘un ” Vizyondaki Filmler / 11-18 Ekim 2019 Sinema Filmleri ” yazısından daha kaliteli bir film seçerek, sinemada izlemek daha eğlenceli olabilir.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir