Fractured – Şizofren Bir Adam ve Ölü Bir Aile


Bugün inceleyeceğimiz film bir korku gerilim filmi. Gerilim kısmı doğru ama korku kısmı biraz fazla kalır. Çünkü korkan kişi siz değil filmde ki Ray Monroe karakteri. Baş karakter. Siz izlerken sadece geriliyorsunuz ve merak ediyorsunuz. Oyuncuları Sam Worthington, Lily Rabe, Stephen Tobolowsky, Adjoa Andoh, Lucy Capri, Lauren Cochrane, Shane Dean olan film 2 saat bile sürmüyor.

Filme geçecek olursak…

Ray Monroe, eşi Joanne ve kızı Peri ile şehir dışında yaşayan kayınvalidesi ve kayınpederinin yanında şükran gününü kutlamış eve dönüyorlardır. Film, dönüş yolunda Ray ve Joanne’nin kavgalarıyla başlar. Çift, ilişkilerinin kötü gittiği hakkında tartışırlarken yaşananlardan bi’ haber olan Peri’nin kulağındaki kulaklığın pili biter ve kavga sonlanır.

Fractured
Fractured

Bir benzin istasyonunda durdukları sırada Peri çukura düşer. Ardından babası da çukura kızını kurtarmak için atlar ancak yetişemez ve ikisi de sert bir şekilde yere çarparlar. Düşüşlerini gören Joanne hızlı bir şekilde kızının ve eşinin yanına gider. Yüzünün sol tarafı yaralanan Ray kendisine gelmeye çalışırken eşini umursamaz ve hızlı bir şekilde onu iter. Sonra Joanne kızının yanına gider ardından kendine gelen Ray de kızının yanına doğru yol alır.

Fractured – Olaylar Gelişiyor

Kızının mucize eseri bir şeyi olmadığını sadece kolunun acıdığını fark eden anne ve baba acil bir şekilde arabalarına atlarlar ve en yakın hastaneye giderler ve Peri acile Dr. Berthram’ın yanına alınır. Doktorla güzel ve sıcak bir sohbetin ardından Peri’nin tomografiye alınmasına karar verirler.

Buraya kadar her şey normal ve olması gerektiği gibi ilerliyor aslında. Hem biz izleyenler için hem de Ray için… Fakat film buradan sonra başlıyor desem yeridir.

Hastane Odası
Hastane Odası

Ray, gece bittikten sonra kızını sorar ancak kayıtlarda eşi ve kızına dair hiçbir şey gözükmez. Tomografiye gitmek ve kızına bakan doktoru görmek ister ancak bunları zorla olay çıkartarak yaptığı için bir sakinleştirici vurulup odaya kilitlenir. Bir şekilde odadan kaçan Ray olay yerine dönüp polislere her şeyi anlatır. Bu durumda polis Ray ile beraber hastaneye girer, kayıtlara tekrar baktırır, mesaisi bittiği söylenen doktoru hastaneye çağırttırır. Bu sırada da tomografi katına bakmak isterler.

Tomografi Kaçıncı Katta?

Doktor 3’üncü kata çıkmaları gerektiğini söylediğinde ise Ray buna engel olup doktoru haksız çıkartmaya çalışır. Ancak tomografi 3’üncü katta olduğundan 3’üncü kata çıkarlar. Ancak Ray bir türlü haklı çıkamaz ve herkesi suçlamaya başlar. Ray’in bu halini gören doktorlar hastanenin psikiyatristini çağırırlar ve Dr. Teresa Jacobs ile bir odada konuşmaya başlarlar. Dr. Teresa Ray’i mantıklı bir sorguya çeker.

Burada söylemek istediğim bir şey var. Bence bir yapımda neler olacağını tahmin edebilmek, o yapımın heyecanını çok kaçırıyor.

Sorgu sonrasında olay yerinde bulunan bazı bulgular ile Ray katil konumuna düşer. Bu saatten sonra iş cinayet meselesine döndüğü için polisler Ray’i tutuklamaya çalışır ama Ray hızlıca polisin tabancasını alarak Dr. Teresa’yı rehin alır. Dr Teresa’nın hastane kartını alarak polisleri ve doktoru bir depoya kilitler.

Hızlıca hastaneye giden Ray bir doktor önlüğü giyerek asansörle aşağı kata gider. Katın ameliyat katı olduğunu daha çok organlarını bağışlamak isteyen hastaların organlarının alındığı kat olduğunu fark ettikten sonra silahla bir ameliyathaneye dalar ve ameliyat masasında yatanın kendi kızı olduğunu yanında da bir sandalyede baygın bir şekilde oturan eşinin olduğunu fark eder. Hızlı bir şekilde kızı ile eşini alır arabaya bindirir ve oradan uzaklaşır.

Fractured Filmi Nasıl Bitiyor?

Fractured - Ray
Fractured – Ray

Şimdi geriye doğru dönelim ve aslında Ray’in eşine ve kızına neler olmuş görelim. Hatırlıyor musunuz size Ray kendine gelmeye çalışırken eşini hızlı bir şekilde itti demiştim. Aslında ittiği sırada eşi yere sert bir şekilde düşer kafası demir çubuklara saplanır. Kızı da sert bir şekilde düştüğü için eşi ve kızı orada ölür. Ray onları alır arabanın bagajına koyar üstlerini örter ve hastaneye gider. Aslında herkes Ray’in eşini ve kızını ararken onlar Ray’in arabasının bagajındaymış. Hastaneden de başka birini alıp kaçırmış.

Fractured Hakkında Benim Yorumum Ne?

Açıkçası ben hastanede çıkan ilk kargaşada adamın şizofreni hastası olabileceği ihtimalini düşünmüştüm. Fakat konuyu o kadar dolandırdılarki ben bu sonucu beklemekten yoruldum. Hocam tamam adam ya şizofren ya da hastane görünümlü bir organ mafyasının eline düşmüş hadi da bitirin filmi. Genel olarak baktığım zaman senaryoda kopuklukların olmadığı görsem de belki de bu kopuklukların olmaması izleyiciyi merak içine sokmamıştır. Bilemiyorum. Bence bu yapım, izleyiciye sonucu vermemek için izleyiciyi meraklandırmaktan feragat etmiş gibiydi.

Ayrıca, eşi ve çocuğu kayıp olan bir babanın hikayesinde bir film babanın şizofren olmasının yanı sıra çocuğun ve annenin kaçırılma ihtimalinin dışında da bazı alternatifler sunmalıdır. Diğer türlü insanın pek izleyesi gelmiyor.

Tekrar söylemek istemiyorum ama Netflix, pazardan meyve sebze toplayıp reyona koyar gibi film ve dizi çıkartıyor. Yapımları, gerçekten film ve sinema severlere, gerçekten kaliteli bir şeyler izlemek isteyen insanlara pek hitap etmiyor gibi.

Fractured filminin çekim teknikleri de bana göre çok iyi değildi. Youtube’dan Rune Malte Bertram-Nielsen kanalının videolarındaki teknikler daha iyidir bana göre :P. Şaka bir yana, film, bir buçuk saat sürmesinden midir bilmiyorum ama en fazla “He izledik iyiydi” dedirtebiliyor. Tavsiye eder miyim bilmiyorum. Yazı tura atın, ben hep öyle yapıyorum 😀


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir