Film Editörleri: Sinemada Kadınlar


Sinemada kadınlar denildiğinde aklınıza ilk olarak oyuncular geliyor değil mi? Kamera önünde olduğu kadar kamera arkasında da kadın sinema emekçilerinin sayısı azımsanamayacak kadar fazla.

Film Editörleri: Sinemada Kadınlar

“Film Editörleri: Sinemada Kadınlar” yazıma başlamadan önce…

Kadın kurgucu, kadın yönetmen, kadın sinemacı… Baştan belirtmek isterim ki bir meslekten bahsederken önüne ‘kadın’ kelimesi iliştirmekten hoşlanmıyorum.

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan cinsiyetçi söylemlerin en başında mesleklerimizi cinsiyetimize göre kategorizeleştirmek geliyor bence. Erkek kurgucu demiyorsak, kadın kurgucu da diyemeyiz.

Bir yerden başlamak lazım değil mi? 🙂

Sinemada Kadınlar Denildiğinde Aklımıza Ne Geliyor?

Sinema tarihine baktığımızda, farklı alanlarda çalışmış bir çok kadın sinema emekçisine rastlamak mümkün. Hatta inanmazsınız oldukça kas gücü gerektiren ‘jimmy jib’ kullanmaktan bile geri kalmamışlar. Helal olsun!

İzlediğimiz pek çok önemli filmin kurgusu da bir kadının elinden çıkıyor.

Peki kim bu film editörleri?

Sinemada Kadın Film Editörleri

1-) Thelma Shoonmaker

Film editörleri listemizin ilk sırasında Oscar sahibi Amerika’lı film editörü Thelma Shoonmaker var. Shoonmaker; yönetmen Martin Scorsese’nin filmlerinin kurgusu ile tanınmaktadır.

Film Editörleri – Thelma Shoonmaker

2002 yapımı bir Herbert Asbury romanı olan Gangs of New York (New York Çeteleri) filminden, 2013 yapımı bir Martin Scorsese filmi olan The Wolf of Wall Street (Para Avcısı) filmine kadar neredeyse tüm Scorsese filmlerinde Shoonmaker imzası bulunmakta.

Sinema tarihindeki Martin Scorsese ve Thelma Shoonmaker işbirlikteliği yönetmen-kurgucu iletişiminin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kere daha kanıtlamaktadır. Sinemada, yönetmenin tarzını ve ne istediğini bilip aynı düşünce yapısında bulunabilen kurgucularla yönetmenler sıklıkla biraraya getirmektedir. Bu da aslında kurgunun film üretim sürecinin son halkası olmasının önemini bizlere bir kez daha vurgulamaktadır.

2-) Sally Menke

Amerikalı bir film editörü olan Sally JoAnne Menke‘nin, yönetmen Quentin Tarantino ile çok sıkı bir iş arkadaşlığı bağı var. Tarantino’nun tüm filmlerinde editörlük yapmış olan Menke, Ucuz Roman filmi sayesinde 1994 yılında Akademi Ödülü’ne aday olmuştur.

Film Editörleri – Sally Menke

Kill Bill, Soysuzlar Çetesi, Rezervuar Köpekleri… Menke hayranlıkla izlediğimiz tüm bu filmlere imzasını atmış.

3-) Margaret Sixel

Film editörleri listemizin 3. sırasında Mad Max: Fury Road… George Miller‘in yazıp yönettiği bu film, Çılgın Max serisinin dördüncü filmi olma özelliğini taşımakta ve Margaret Sixelin kesmeleriyle hayat bulmaktadır.

Film Editörleri – Margaret Sixel

Happy Feet (Neşeli Ayaklar), Bebe Şehirde, A Case of Honor gibi filmlerin de editörlüğü Sixel’e ait.

4-) Çiçek Kahraman

Heyecanla izlediğimiz, bir çok filmin ve dizinin film editörlüğünü yapan Çiçek Kahraman‘ın filmografisi bir hayli uzun.

Film Editörleri – Çiçek Kahraman

Kahraman, lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladıktan sonra Boston Üniversitesi’nde Sinema-TV yüksek lisansı yapmış ve ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

Kurgu asistanı olarak da film editörlüğü yapmaya devam etmektedir.

Gölgesizler (2008), Kars Öyküleri (2010), Nar (2011), Gişe Memuru (2011), Yozgat Blues (2013), Limonata (2014) filmlerinin kurgusunu yapan Kahraman aynı zamanda Netflix’te oldukça ses getiren Hakan Muhafız dizisinin de editörlüğünü üstlenmektedir.

Yakın zamanda yayınlanan bir Emin Alper filmi olan Kız Kardeşler filminin de film editörlüğü Çiçek Kahraman’ın ellerinde tamamlanmıştır.

Kahraman, 16. Ankara Film Festivali’nde Küçük Kıyamet (2006), 15. Altın Koza Film Festivali’nde Ara (2007), 17. Altın Koza Film Festivali’nde ise Ses (2009) filmleri ile En iyi Kurgu ödüllerini layık görülmüştür.

5-) Dody Dorn

Film editörleri listemizin 55. sırasında Doddy Dorn var. İlk izlediğimizde bir çoğumuzun anlamadığı ‘neler oluyor ya şuan’ dercesine üzerine saatlerce düşündüğümüz bir Christopher Nolan efsanesi olan Memento…

Dody Jane Dorn denildiğinde, ilk olarak bahsetmemiz gereken film Memento sanırım. Dorn, Christopher Nolan ile çalıştığı bilinen Amerikalı film ve ses editörüdür.

Film Editörleri – Dody Dorn
6-) Esfir Shub

Esfir Shub, hem ana akım hem de belgesel alanlarında öncü bir Sovyet film yapımcısı ve editörüdür. Sovyet film endüstrisinde perde arkasında önemli rol oynayan az sayıda kadından biridir. The Fall of the Romanov Dynasty (Romanov Hanedanlığının Düşüşü), The Great Road (Büyük Yol), Today (Bugün) kurgusunu üstlendiği filmler arasındadır. Shib, film editörlüğü dışında sinemada yapımcılık ve yönetmenlik pozisyonlarında da çalışmaktadır.

Film Editörleri – Esfir Shub
7-) Lisa Lassek

Film editörleri listemizin son sırasında Lassek, Amerikan film ve televizyon editörüdür. 12 Savaşçı, Yenilmezler, Dehşet Kapanı, El Royale’de Zor Zamanlar; Lisa Lassek kesmeleriyle hayat bulan filmler arasında sayılmaktadır. Kurgu kariyeri dışında, Firefly adlı televizyon dizisinde de yardımcı yapımcı olarak yer almaktadır.

Film Editörleri – Lisa Lassek

Liste bu şekilde uzayıp gitmektedir…

Sinemaya gönül veren tüm hemcinslerimin başarılarının daim olması dileklerimle…

Kurguda ritim oluşturmak hakkında yazmış olduğum yazıyı da okumak isterseniz sizi buraya alalım.


Arkadaşlarınla paylaş

3

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir