Malefiz Kötülüğün Gücü Film İncelemesi – Ne Anlatıyor?


Malefiz Kötülüğün Gücü an itibariyle sinemalarda gösterimde. Malefiz’in 2. filmi olan bu uyuyan güzel çeşitlendirmesini Disney çok sevmiş belli ki. Bu yüzden 3. filmin de geleceğini öngörüyorum.

Malefiz Kötülüğün Gücü için uzun uzadıya bir film okuması yapmayı çok da gerekli görmedim. Ha art niyet yok mu ? Elbet var. Nedir 2019’da iki tane “dark” phoenix görmemizin alamet-i farikası ? Hem X-Men’de hem de Malefiz filminde..

Peki Bu “Dark” Phoenixler Nedir ?

Malefiz Kötülüğün Gücü

Phoenix – Anka – Milcham – Bennu gibi adlarla anılan efsanevi bir kuş. Hem mısır mitolojisinde güneşle eşleştirilmiş bir kuştur. Hem de Yahudi Mitolojisi’nde Garden of Eden’ın inançlı sakinidir. Malefiz’den çok da uzaklaşmadan bu kısmı biraz açayım. Yahudi mitolojisine göre Havva (onlar Eve derler) yasak meyveyi yedikten sonra bahçedeki hayvanları da gaza getirip onlara da yedirir. Ancak bir tek bu Milcham, bu insan kadına kanmaz ve meyveden yemez. Böylelikle bu inancından ötürü, Milcham ödüllendirilir ve uzun bir yaşam, yeniden doğuş gibi özellikler kazanır.

Bizim Malefiz de kötü “insan” a kanmaz, ama bütün bahçedeki pericikler İngrith’e kanar. Malefiz kötüdür, ama kötülüğü haklıdır. İnsanlar berbat yaratıklardır. Ama bir barış gerçekleşebilir. O zaman kötülüğün nimetlerinden yararlanabiliriz. Kötülüğü insanlar yok ettim saysalar da, masumların göz yaşlarından kötülük tekrar dirilecek ve bir kez daha dünyaya hükmedecektir.

Yani Anlayacağımız, Malefiz Kötülüğün Gücü Yine Bir Kötülük Güzellemesi…

Acaba son dönemin popüler film akımı bu mu? İnsan artık kötüyü anlıyoruz ve seviyoruz. “Kötüye hayranız” kafaları mı ? Malefiz Kötülüğün Gücü diye çevirmeleri de ekstra ponçik olmamış mı? Disney,  “kötülüğün hanımı” diyor ki burada aslında Malefiz kastediliyormuş gibi gösterip İngrith’i kast etmesi gibi ince düşünülmüş detaylar var. Ama neeerde bizim çevirmenlerde o incelik ve letafet anlayışı.

Neyse.. Teknik açıdan senaryo çok daha kapsamlı işlenmeliymiş. Yani bu film aslında 2 film şeklinde ortaya çıksaydı çok daha tumturaklı olurmuş. Ama bir aile filmi düzeyine indirgenmeye çalışıldığından mütevellit 117 dakikada ardında güzel bir ritim, ama alt metni doldurulamayan karakterler bırakmış.

Bu sebeple en makulü eğer canınız sıkılıyorsa, azcık animasyon, tempo, Angelina izlemek için göz atarsınız olur biter. Ama “izlenmeli” denilebilecek bir film asla değil.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir