Cinayet Süsü : Bir Polisiye Komedi


Cinayet Süsü

Daha önce, duyuru niteliğindeki yazımda kısaca değinmiş olduğum Cinayet Süsü filmini vizyona girmesinin hemen ardından geçtiğimiz Pazar günü izledim. Öncelikle söylemeliyim ki, filmin yönetmeni “Durum Komedisi” ustası Ali Atay ve senaryonun yazımında birlikte çalıştığı Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi yine iyi bir iş çıkarmış. Ekibin bir önceki işi “Ölümlü Dünya” filminde de gerçekten eğlenmiş ve kahkalara boğulmuştuk. Her ne kadar Ali Atay, Post 42 Youtube kanalında BonBoş programında, Ölümlü Dünya için “başlangıçta beklenen tepkiyi alamadığını ve yeterince iyi bir iş çıkaramadıklarını düşündüğünü” söylese de, ilerleyen süreçte filme hak ettiği ilginin gösterildiğini belirtti. “Cinayet Süsü” için ise, hem Ali Atay, hem de Feyyaz Yiğit daha başarılı bir yapım olacağı yönünde açıklama yaptılar. Gelelim, sinema salonunda yakaladığım tepkilere.

Cinayet Süsü Nasıl Bir Film ?

Komedi unsurlarının yine yerli yerinde ve zekice kullanıldığı film, bir Ali Atay klasiği olarak kaliteli bir “Durum Komedisi” tarzında vizyona girdi. Kendi adıma, filmin yeterince eğlendirdiğini ve beklentimin üstünde güldürdüğünü söyleyebilirim. Uğur Yücel gibi bir ustanın, Cinayet Büro amiri olarak karşımıza çıktığı filmde, bazı sahneler ve replikler “Behzat Ç”ye ayarsız bir selam çakıyor. Cinayet Büro ekibinin birbirinden bağımsız bir şekilde saçma çıkarımları, izleyicinin gülme eylemine başlamasında tatlı bir girişe neden olurken, Emin başkomiser rolündeki Uğur Yücel’in olaylar karşısında sergilediği jest ve mimikler ile sözlü tepkiler, bir anda kahkaha patlaması yaşamanızı sağlıyor. Cengiz Bozkurt’un ağırlıklı olarak çaresizce çırpınışları ve seri cinayetlerin çözülememesi sürecinde bir türlü “uyuyaması” ise Cinayet Süsü filmindeki komedi öğelerinin yarıya yakınını tetikliyor. Cinayetlerin arkasındaki ismi yakaladıklarını düşündükleri sahnelere ise ayrıca dikkat etmenizi tavsiye ederim. Şüphelinin görüşmek için Cinayet Büro’yu aradığı sahneler had safhada güldürürken, sorgulama esnasında verdiği bilgiler izleyiciyi hem şaşırtıyor, hem de film üzerinden ülkemizdeki faili meçhul cinayet vak’alarına dikkat çekiyor.

Film Salonlarda Başarıyı Yakalar Mı ?

Tamamen şahsi kanaatim doğrultusunda şunu net bir şekilde söyleyebilirim; bir hafta önce vizyona giren, Cem Yılmaz’ın “Karakomik Filmler” isimli yapıtı, Cinayet Süsü filmini ikinci plana atmış gibi görünüyor. Yaşadığım şehir olan Düzce’nin büyük sinemalarından birinde edindiğim izlenim, Karakomik Filmler’in iki kat fazla seyirci çektiği yönünde. Buna rağmen, 21:45 seansında kaliteli bir işletme olmasına rağmen şehir merkezinin bir miktar dışında kalan sinema salonlarnda, kendi salonunu %50 oranında doldurmayı başarmış.

İzleyicilerin tepkisine değinecek olursak; Durum Komedisi hala Türk izleyicisini tam anlamda bağlayamıyor. Büyükşehirlerde yaşayan daha eğitimli izleyici kitlesi filmin içine girebilir belki, fakat küçük şehirlerde yaşayan ve eğitim seviyesi düşük, sadece komedi filmi izlemek amacıyla filmi tercih eden izleyici beğenmeyebilir. İzlediğim salonda sadece benim de içinde bulunduğum 3 kişilik grup ve arka sıralardan filmi izleyen 4 kişilik bir grup filmden keyif alarak kahkalara boğulurken; salonun geri kalanı, “keşke Cem Yılmaz’ın filmine girseydik”, “Recep İvedik bundan daha komik”, “Bu ne şimdi, ben birşey anlamadım” gibi birebir tepkiler veriyordu. Çoğunluğun filme katılabildiği sahneler ise maalesef “argo”, “küfür” ve “cinsel içerikli” konuşmaların bulunduğu sahneler oldu.

Özet olarak; Ali Atay yine kendi tarzında ve oldukça kaliteli bir komedi filmine imza atmış. Lakin, kalite başarıyı getiri mi?.. işte o tamamen Türk izleyicisinin beklentilerine bağlı. Tavsiye ederim!

İyi seyirler!


Arkadaşlarınla paylaş

0

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir