Daybreak Yorumu – Ergen Soslu Zombi Hikayesi


Daybreak Netflix tarafından yayınlanmış yeni bir ergen/zombie/post-apocalyptic dizisi. Çok da bulaşasım yoktu açık söylemek gerekirse. Ancak ne hikmetse sitemizdeki ilk “istek” alan yorum olduğu için (evet yorumlarınızı tek tek psikopat gibi okuyorum) totem haline getirdim. Bu yüzden işte Daybreak incelemesi ile karşınızdayım.

Daybreak ve Zombi Kültürü

Zombi kültürü aslında Türkiye’de türün yabancıları tarafından vampir, kurtadam kültürü ile aynı potaya atılıyor. Ancak zombi kültürü bunların hepsinden farklı bir alana kendisini koyuyor. Elbetteki ölülerin dirilmesi korkusu çok daha evvele gitmesine rağmen Zombi kültürü popüler hale görece daha yeni gelmiş durumda. Daha da güzel bir farkı hemen belirteyim:

Zombi filmleri hep biraz politiktir. 

Tıpkı Cranberries’in o şarkısında olduğu gibi bir politikaya mutlaka değinir. 

Zombi kültürü ilk defa popüler kültür sahnesine Haiti’deki siyahi kölelerin insanlık dışı davranan sahiplerine (sanki insanca davransa bir şey fark edermiş gibi) ölümden sonra musallat olmaları ile çıkıyor. Voodoo büyülerinden mütevellit bir suni dirilme yaşıyorlar.

Sonrasında bu durum Dünya savaşlarından sonra Vietnam savaşından falan sonra ölen askerlerin intikamlarına dönüşüyor. Yani hayatta çektirdikleri zavallı proleteryanın materyalist burjuvazi ya da güç erklerine doğru bir savaşını alttan alta işler hep bu tarz filmler. 

Modern bir fabl gibidir. Dolaylı yoldan lafı gediğine sokmayı amaçlarlar.

Daybreak karakterleri

Daybreak de farklı bir açıdan bu politizasyonu içerisine koymuş bir dizi. Yetişkinler dünyayı mahvediyorlar. Kendi içlerinde çekişiyorlar, iklimi ve doğayı önemsemiyorlar, gençlere dünyayı zehir ediyorlar, kötü eğitim sisteminin içerisinde gençleri sınırlandırıyorlar. Bu yetişkinlerin kendi arasındaki kavgaları en sonunda tüm dünyaya yayılan biyo-nükleer bir savaşa yol açıyor ve sadece HPV aşısı (evet dalga geçmişler) vurulmuş ergenler sağ kalıyor. Yetişkinler ise bu ergenleri yemeye çalışan ghoul (zombi)lere dönüşüyor. 
Öyle 6 Milyar insan ölmüş hüznünü taşıtmamışlar diziye. Çünkü mesele sadece fikir beyanı. Yetişkinler dolaylı olarak yapmaya çalıştıkları şeyi şimdi doğrudan yapıyor. 

Daybreak içinde çok tatlı bir gönderme planlanlanmış ve uygulanmış diyebiliriz. Tipik bir zombi filminde olması gerektiği kadar politik ama politik ciddiyetten uzak durduğu için de bir o kadar etkili. (İlk başta övelim ki objektif sansınlar) Yoksa siz emcikleyen, jöleli saçlı, pudralı, romantik vampir’i ya da ateşli alfa erkeği kurtadamı mı tercih ederdiniz? Benim oyum zombilerden yana :). 

Daybreak vs. Ergen Dizisi

Daybreak bir ergen dizisi mi ? Öncelikle ergen dizisi nedir bir bilmek lazım. Buraya ergen senaryosu yazmak için kullanışlı bir rehber bırakayım: 

Ergen dizisi for Dummies: 

 • Okula yeni gelen bir çocuk. (İstenmeyen bir taşınma sonucu)
 • Atletik sportif kişiler
 • Amigo Cheerleader kızlar
 • Emo-Gothic kavlinden erkek-kızlar
 • Nerd – Geek tarzı çocuklar
 • Çirkin – sivilceli loserlar
 • Okulun güzel – yakışıklı aşık olunası kişisi (etrafında kötü arkadaşlar olmalı)
 • Koridor dolapları önünde – içinde – berisinde zorbalık görmek
 • Soyunma odasında zorbalık görmek 
 • Aile ile müdür odasında ya da müdürün kapısının önünde süren gergin bekleyiş
 • Zorbalık, 
 • kankalık,
 • Evde bol punchlı, kusmalı parti düzenlemek,
 • başarısız ilk cinsel deneyim,
 • aile ile tartışma
 • Öteki ile dostluk kurma (siyahi, eşcinsel, loser, çirkin, farklı herhangi bir kişi)

Bu olguları yeterince kullanırsanız belki bir gün siz de şirinleri görebilirsiniz. Dİyeceksiniz ki neden bunlar kullanılmak zorunda? Sebebi basit, çünkü ergenlere hitap eden diziler genel olarak tip üzerine gitmeli. Çünkü ergen algılayışı rasyonel değil, daha duygusaldır. İyi – kötü, yakışıklı – çirkin, dürüst – yalancı gibi doğrudan çıkarımsamalar gerçekleştirirler ve genel olarak kişileri etiketlerler. Ne demek etiketlemek anlatayım hemen: şişko, tembel, zorba, gay, inek, ezik vs… şeklinde insanları tek tip haline getirirler. 

Daybreak Aktörleri

Daybreak Netflix içindeki sex education, sabrina vs. gibi tam bir ergen dizisi. Çünkü burada da senaristler kolaycılığa kaçıp alabildiğine “tip”leştirilen karakterler koymuşlar. Zenci gay samuray, hırslı atletik turbo, öğrenci yiyen müdür vs. bu karakterlerin hiçbir derinliği yok. Hatta gel gelelim bütün karakterlerin bir derinliği yok. Ana karaktere de bir derinlik oluşturmaya çalışmışlar ama o da pek bir işe yaramamış durumda. 

Olmalı mı? Daybreak tarzı bir dizi de karakterler derinlikli olmalı mı ? Olsa daha iyi olurdu şeklinde bir cevap verilebilir buna. Olmaması da bir sorun yaratmıyor. Çünkü politik söylemi olan, güldürüye yönelik, ergen ratingi uman dizilerde aranılan son lezzettir derinlik…

Peki Olmuş mu? 

Daybreak – Sex Education‘a göre değerlendirirsek – olmuş bir dizi.  gerçi ben sex education’dan öyle nefret etmiştim ki, bir video bile çekmiştim hakkında (isteyen nefret söylemime buradan baksın : https://www.youtube.com/watch?v=6K7vtvWUoAY ) 

Daybreak Ana Karakterler

Ama tabiki tam anlamıyla ohh be süper diyebilip arkamıza rahatça yaslanamıyoruz. Çünkü Daybreak bir Netflix dizisinde yer alması gereken her türlü ahlaka mugayirliği bünyesinde toplamış bile. Türlü türlü sapkın düşünceler kol geziyor. Bizim ülkede sansüre karşıyım diyip, ertesi gün RTÜK’ü göreve çağıran lümpenleri kızdırmak çok kolay olduğu için de bu ahlaka mugayirlik lafını böyle havada bırakmak şimdilik en iyisi. 

4. duvarı rahatça yıkan, dinamizmi ve anlatım gücü yüksek, senaristlerin işin hakimi olduğu, politik bir retoriği olan ama sonucun yine de bir ergen dizisi olmaktan kurtulamamak olduğu garip bir dizi izlemek isteyenleri Daybreak‘e davet edebiliriz. 

Güncelleme : bu arada diziyi diğer netflix dizilerini yerdiğim kadar yermediğimi fark etmişsinizdir. Ama ne hikmetse iş bu ya : “dizi 2. sezon onayını alamadı “. Yani bir ikinci sezon beklentisi içinde olan arkadaş varsa aramızda boşuna beklemesin. 

 


Arkadaşlarınla paylaş

3

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Birkaç bölümden sonra dayanamayıp kapattım. Ergenlikten çıkmış sayılır mıyım? Yoksa o birkaç bölüm bana birkaç yıla mı mâl olur hocam?
  Gerçekten farklı gözükmeye çalışıp çok kötü olan bir diziydi.

  1. :))) valla talha ben diğer ergen dizilerine göre daha dinamik buldum. yani çok olmuş tarafları da vardı. çok olmamış tarafları da vardı. ben böyle göndermeli işleri seviyorum sanırım. supernatural’a sam dean ile gönderme var, mad max e var, sex education’a, game of thrones a.. yani böyle senaristlerin özgürce takılabildikleri işler lezzetli oluyor. ama gel gelelim yine edepsizlik uçlarda ne yazık ki..

 2. Aslına bakarsanız bu tarz filmler pek ilgi alanıma girmez. Fakat, yazıyı okuduktan sonra (hani sevmediğiniz bir şarkı dilinize dolanınca kurtulmanın tek yolu o şarkıyı dinlemektir ya…) açıp izleme isteğine karşı koyamadım. O kadar… sadece tek bölüm yetti. Ve sayenizde netflix bu tarz filmeleri de öneriyor 🙂 Olsun, n azından göz atmak lazım.