Fransız Sineması ve 5 Fransız Filmi Önerisi


Fransız Sineması

Fransa, sinema kavramını icat ettiğini iddia eder. Doğrusu, Fransız sineması konusunda Fransa’nın büyük ölçüde haklı olduğunu kabul etmek gerekir. Film tarihçileri, Lumiere kardeşler tarafından 1895 yılında çekilen 50 saniyelik L’Arrivée D’un Train En Gare De La Ciotat filmini sinemanın doğuşu olarak görüyorlar.

Fransa, Lumiere kardeşlerin 1896’da ilk filmlerini göstermesinden bu yana dünya çapında bir Fransız Sinema Endüstrisi varlığını sürdürdü ve pek çok çeşit mükemmel filmler üretti. Yıllar içinde Renoir, Cocteau, Truffaut, Godard, Clousot, Chabrol, Resnais, Rene Clair ve Louis Malle gibi Fransız yönetmenler, tüm zamanların en unutulmaz filmlerine imzalarını attılar. Fransız Sineması “Hollywoodlaşmaya” karşı büyük direniş gösterdi ve kendine özgü bir film yapım tarzını korudu. Bu noktada Fransa devletinin ilgili makamlarının, Fransız sinema endüstrisi için yürürlüğe koyduğu yasalar ve uygulanan destekler önemli etken oldular. Örneğin; Fransa’daki her sinema en az % 25 oranında Fransız filmi göstermekle yükümlüdür.

Türkiye’de Fransız Sineması

Dünya sinema takviminin en prestijli etkinliği olarak anmakta sakınca görülmeyen Cannes Film Festivali’nin de Fransız Sinema Endüstrisinin gelişiminde ve Fransız sinemasının dünya çapında ilgi görmesindeki etkisi yadsınamaz. Fransız sinemasını seven Türk sinemaseverler için (ki tahmin edilenden çok daha fazla bir popülasyon söz konusu) yakın tarihli Fransız filmlerine ayak uydurmak ya da (İstanbul merkezli yaşamayan ya da bir film topluluklarına ve festivallere erişimi olmayan insanlar için) sinemada birçok Fransız filmi izleyebilmek hiç de kolay. İstanbul merkezli üniversitelerin sinema kulüpleri, sinema festivalleri ve Fransa Büyükelçiliği kültür ateşeliği kontrolündeki Kültür merkezleri sadece İstanbul ve daha kısıtlı da olsa Ankara’da yaşayanlar için bazı imkanları sunabiliyor.

Fransız sinemasının dünden bugüne severek izlenilmiş 5 yapımını önermek isterim;

Serseri Aşıklar (1960)

Bir Jean-Luc Godard filmi olan ” À bout de souffle ” filmi, dilimize “Serseri Aşıklar” olarak çevrilmiş ve Fransız sinemasının en önemli yapıtlarındandır. Başrollerini Jean Seberg ve Jean-Paul Belmondo’nun paylaştığı filmde Godard’ın da bazı sahnelerde göründüğüne şahit oluyoruz.

Filmde, Michel (Jean-Paul Belmondo) bir polisi öldürür ve ülkeden ayrılacak kadar para toplamak için Paris’e gider. Bu arada, sevgilisi Patricia’yı da (Jean Seberg) kendisi ile birlikte İtalya’ya gitmeye ikna etmeye çalışır. Michel ve Patricia arasında bolca konuşmalarla geçen filmde dikkatimi çeken ise Michel’in insanüstü bir efor ile sigara içmesi ve hatta izmarit ve yanmış kibrit çöplerini odanın her tarafına fırlatması oldu.

Havada Aşk Var (2005)

Rémi Bezançon’un 2005 yapımı filminin orjinal adı ise “Ma Vie En L’Air”. Romantik komedi sevenlerin keyifle izleyeceği film; Bir havayolu şirketi için uçuş güvenliği eğitmeni olarak çalışan Yann Kerbec, pilotların zorlu koşullarla başa çıkma yeteneklerini değerlendirmek için uçuş simülatörlerinde eğitim ve değerlendirme görevini yapmaktadır. Fakat, Yann’ın küçük bir de sorunu var: uçmaktan korkuyor! Film Yann’ın (Vincent Elbaz) hayatına giren ve uçuş korkusu ile birlikte türlü sıkıntıları sebebi ile sorunlar yaşadığı Alice’in (Marion Cotillard) hikayesini anlatıyor. Filmde beni en çok eğlendiren karakter ise Gilles Lellouche’un canlandırdığı Ludo karakteridir. Dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Angel-A (2005)

Hangi filmi olursa olsun keyifle izlediğim, sadece durup konuşması bile insanı gülümseten Fas asıllı Fransız aktör Jamel Debouzze’nin (André Moussah) başrolü Rie Rasmussen (Angel-A) ile paylaştığı fantastik – dram filmi. Tabi ki yer yer son derece kaliteli komedi unsurları da bulunan filmin hem yönetmeni, hem de senaristi ülkemizde de oldukça tanınan bir isim olan Luc Besson.

Filmin hikayesi, eski bir mahkum ve tabiri caizse Paris’te uçan kuşa borcu olan André’nin, bir mafya patronu tarafından borcu sebebiyle tehdit edilmesi ile başlıyor. 24 saat içinde borcunu ödemez ise öldürülmekle tehdit edilen André, hayatının kötü gidişatı ve çıkış yolu bulamaması sebebiyle Seine nehri üzerinde bir köprüden atlayarak intihar etmek ister. Kendini aşağı bıraktığında onu kurtaran koruyucu meleği (Rie Rasmussen) Angel-A ile André’nin hikayesi izlemeye değer.

Geçen Yıl Marienbad’da (1961)

Senaryosu Alain Robbe-Grillet’e ait olan filmin orjinal adı “L’année dernière à Marienbad”. Yönetmen koltuğunda ünlü Fransız rejisör Alain Resnais oturuyor. 1961 yapımı siyah-beyaz film, Gizem / Drama türünde en iyi Fransız sineması örneklerinden biri.

1961 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülüne layık görülen film, esrarengiz bir şaheser olarak nitelendirilen harikulade bir Fransız New Wave filmi. Film, isimsiz bir erkek ve kadın arasındaki gizemli ilişkiyi araştırıyor. Çek kasabası Marienbad’da süslü bir şatoda geçen ve belirsiz, doğrusal olmayan bir anlatı izleyen film, gerçek, kurgu ve hafıza ile ilgili soruları ortaya koyuyor.

Amélie (2001)

Ülkemizde de oldukça ilgi gören 2001 yapımı romantik komedi filminin orjinal tam adı “Le fabuleux destin d’Amélie Poulain”. Başrolleri Audrey Tautou (Amélie Poulain) ve Mathieu Kassowitz (Nino Quincampoix) tarafından hayat bulan filmin konusuna değinelim…

Nevrotik bir kadın olan annesinin ani ölümü ve ilgisiz babasının soğuk tavırları ile büyüyen Amélie, yaşadığı travmalar sonucunda kendine özgü bir hayat kuran çekingen, masum ve sevimli bir kızdır. Paris’te garsonluk yaparak yaşayan Amélie, bu küçük dünyada sevimli ama boş uğraşlarla vakit geçirerek eğlenceli bir dünya yaratır. Fakat, içten içe hayatının son derece sıkıcı olduğunu düşünür. Bir gün, yaşadığı evde bulduğu bir kutunun içindeki fotoğraflarda gördüğü kişiyi bulmayı amaç edinir. Amélie’nin, fotoğrafların sahibi ile yollarının kesişmesi ise onun hayatını renklendirecektir. O, aşık olmuştur.


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir