The King – Netflix Filmi – Yorum ve İnceleme


The King Netflix Originals tarafından V. Henry üzerine kurulmuş bir film. Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem, vay efendim Aslan Yürekli Richard’ı, Arthur’u, Tudors’u, Elizabeth’i, Victoria’sı, derken bir de Henry’lere el atıyoruz. ciddi anlamda bir İngiltere tarihi pomplanıyor hepimize. Dükler, sörler, lordlar havada uçuşuyor. Algımız, sanki olması gereken gerçek krallarımız onlarmış da, biz biraz isyankarmışız havası içerisinde yüzüyor.

The King Başrol

İngiltere‘nin savaşı asla artık silahla değil. Dikkat edin, kültürel bir yayılmacı politika içerisindeler. Yüzyıllardır da bu devam ediyor. Sanatta, bilimde, sanayide, gündelik kültürde her tarafta bir İngiltere kültürü ya da bu kültürden etkilenen başka kültürlerin bir dominasyonu var. Kaldı ki İngilizce’nin günümüz Lingua Francası olması da bunun en büyük destekçisi.

Sırf ve tam da bu yüzden kültürü korumak son derece önemli. Tanzimat dönemi savı gibi batı’nın kültürü değil ilmini alalım savında değilim. Ancak kültürleri tanımak, kendi kültürüne de bu şekilde bakış atmanın bir zaruriyet olduğunu düşünmekteyim. Yerini, güçlü yanlarını, zayıf yanlarını mukayase edemedikten sonra neyin gelişimi, ilerlemesi bu hocam demezler mi adama?

The King ‘in önemli tarafı da burada çıkıyor karşımıza. V. Henry, İngiltere’nin İngilizce konuşan ilk kralı. Resmi yazışmaları da İngilizce olarak yapıyor. Kültürel damarlarda bir milliyetçilik esintisi var adamda. Bizdeki Karahan’lılar gibi. Ancak bu başlı başına Netflix için yeterli değil elbette.

The King vs. Gerçek İngiltere Tarihi

The King inceleme için masaya yattığında, inceleyiciler olarak yanınıza bir Brittanica mutlaka almalısınızÇünkü Netflix’i bilirsiniz ciddi saptırmalar yapabilir. Hissettirmez bile. Acil Servis Hemşiresi mübarek..

Örneğin, V. Henry asil olmasına asil ama soyu Richard’lara dayanmıyor. Babası, o günkü kral tarafından Fransa taraflarına sürgüne gönderilince bir orduyu toplayıp İngiltere tacını ele geçiriyor. Sonra bizim Henry’i de yanına çağırıyor. Henry nerede o esnada ? İrlanda da… Oralarda falan yüzüne ok yiyor. (Eros’un oku değil bildiğin ok yemiş kafasına yine de ölmemiş) Neyse velhasıl babası ile aralarının kötü olduğunu gösteren bir emare tarih kitaplarında okunmuyor.

Ama Shakespeare V. Henry‘i dramatik hale getirmek istemiş. Onu baya baya beğenip işlemiş olduğu için Netflix de The King içine Shakespeare den baya serpiştirmiş. Tarihselliği bu şekilde bozdukları yetmiyormuş gibi, Henry’i aslında krallığı istemiyormuş da bu zor yükü kaldırmaya çalışıyormuş gibi bir hüzünlü, bir barışsever yapmışlar değmeyin keyfine. Biz bile kendi padişahlarımızı anarken aman aman… neler diyoruz neler.  Bizdekiler diyelim ki 99 iyilik yapsa sadece 1 tane hata yapsa adamı yerin dibine sokarız, onlar 99 hata olsun sadece 1 iyilik görseler adama heykeller dikerler. Böyle de bir anlayış işte.

Henry Barışsever Bir Kralmış Gibi Gösterilmiş

The King Katolik

Bunları kuru hamaset yapmak için asla söylemiyorum. Durum saptamasından ibaret. Çünkü The King filminde örneğin sanki Henry barrışsever bir kralmış gibi gösterilmiş. Bir kere adam karşıt her düşünceyi çok sert bastıran bir kral. Arkadaşı gibi gösterilen tip, ki tarihi değiştirdikleri bir başka durum da bu. Sir John Falstaff diye bir karakter yok aslında. Shakespeare aslında daha güçlü bir aileden geldiği için Sir John Oldcastle ‘ın adını bu şekilde geçirmiş. Tarihte de ölümü bu şekilde agouncourt muharabesinde ölmüyor bu adam. Gayet de ileride bu katoliklere karşı bir hizip çıkarttığı için Henry tarafından yakılarak öldürülüyor.

Ayrıca Tapınakçıları yaktıran o dönemin Fransızlarına yönelik bakışın da bir gölgesi hissediliyor. İntikamcı bir durum var. Gerçi filmin bir noktasında Netflix The King‘e Kudüs’e mi yürüyeceğim sonra şeklinde bir çıkışıyor ama…. ama Henry ölüm döşeğinde son sözler olarak kudüs’te duvar tamir etmek istediğini söylüyor. Kudüs diyorum Duvar diyorum. Hişşt. Sakin..

Robert Pattinson Fransız

Bu Fransız veliaht da savaşta ölmüyor o şekilde. Gayet zehirlenerek öldürülüyor. Bunlar bilinsin sevgili ahali. Bilinsin de sinemanın tarihi çarpıtma gücü Muhteşem Yüzyıl çok rerö duyarlılığında kalmasın. Vietnam savaşını USA kazandı bilirsiniz. Daha doğrusu siz bilmezsiniz de Amerikan gençleri yapılan anketlerin bize gösterdiğine göre bunu biliyor. Biz Hollywood’dan öğrenemeyince cahil kaldık.

The King Olmuş mu?

Bol vinyetli, pastel soğuk tonlar hakim, ağır ama sürükleyici bir film. Ritmi doğru oturtmuşlar, tarihi dramatik yapıya göre eğip bükmüşler. Böylelikle V. Henry’nin hayatını idare eder bir izlence haline getirmişler. Azcık İngiltere tarihi araştırarak izlenebilir. Biraz da ağlak suratlı insanlara dayanma gücünüz varsa izlenebilir.

The King İnceleme sonucu şöyle özetlenebilir : İzledim. Tavsiye etmem. IMDB‘si ise 7.4 🙂

Diğer netflix yorumlarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

 

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

1

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok başarılı bir inceleme olmuş. Zaten bence İMDB ile ters düşmeniz her şeyi açıklar nitelikte.