YouTube Videosu Nasıl Üretilir?


Başarılı bir YouTube videosu nasıl üretilmelidir?

YouTube, web 2.0 teknolojisinin ilk ürünlerinden biri olarak uzun yıllardır hayatımızın merkezinde bulunmakta. Sosyal paylaşım sitelerinin popülerliğinin günden güne artmasıyla birlikte, bireyler geleneksel iletişim ortamlarında olduğu gibi gönderilen mesajı yalnızca alıp açımlamakla kalmayıp, mesajlara anında tepki gösterebilmekte ve içerik üreticisi konumunda bulunabilmekte.

Bu bağlamda da, günümüzde internetle beraber iletişimin boyutunun kültürel, sosyal, ekonomik anlamda değişime uğradığını ve bu değişimin günden güne artarak devam ettiğini söylemek mümkündür.

Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Vimeo, Google, Twitch, Vine... Tüm bu platformlar, kullanıcılarına birbirinden ayrı özellikler sunsa da en önemli ortak özelliklerinin bireyleri içerik üretici konumuna getirmesi olduğunu söylemek mümkün.

Sosyal medya

Kullanıcılar fotoğraf, video, bağlantı ve doküman gibi içerikleri kolay web arayüzleriyle paylaşma imkanı bulmaktadır.

Web 2.0 konseptiyle hayatımıza giren bu platformlar; kullanıcılara sosyal birer ağ özelliğine sahip olmaları, hizmet ve servis konularında son derece kaliteli olabilmeleri, proje üretiminde sınır tanımamaları ve eşzamanlı olarak izleyiciye hitap edebilmeleri gibi özellikleriyle hizmet etmektedirler.

Günümüzde, tüm bu avantajlarıyla sosyal medya; hem medya sektörünü değiştirerek ‘influencer marketing’ denilen bir meslek dalını ortaya çıkarmakta hem de kilometrelerce uzaktaki tanımadığımız insanların hayatları, duyguları ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır.

YouTube videolarının biçimsel özelliklerine geçmeden önce YouTube’un tarihçesine biraz bakmakta yarar var.

YouTube

YouTube ve Wikipedia Web 2.0 teknolojisi döneminin ilk web portalları olarak bilinmektedir. Zamanla Blogger, Myspace, Flickr, Facebook, Instagram gibi sosyal ağlar çıkmış ve artan bir potansiyelle Web 2.0 dünyasındaki yerlerini almışlardır.

YouTube’un kurulması ve büyümesi yeni medyanın yayılım özelliğinin en belirgin gelişmelerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

YouTube, ağ bankacılığı sistemi PayPal’ın üç eski çalışanı olan Jawed Karim, Chad Hurley ve Steve Chen tarafından Kasım 2005’te kurulmuştur. Kurucularının çıkış fikri, yeniden izlemek istedikleri televizyon kayıtlarını internette bulmanın zorluğu ve bu zorluğu aşmak maksadı ile ortaya attıkları parlak fikrin vücut bulmuş halidir.

Günümüzde ise, kullanıcılarına bir kanal sahibi olarak istedikleri türde içerik üretebilmeye imkan tanıyan YouTube, izleyici ve üretici olarak her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap etmekte.

Peki başarılı bir YouTube videosu nasıl olmalıdır?

1-) Olabildiğince yakın kadrajlar kullanın

İzleyicilerin büyük bir çoğunluğu, YouTube videolarında yapılan/gösterilen eylemi net bir biçimde görebilmek ister. Bu ister oyun videosu olsun, ister ‘Do It Yourself’ denilen kendin yap videoları olsun, ister makyaj videoları olsun hepsinde geçerlidir. Araştırmalarımıza göre, YouTuber’ın videoda yaptığı eylemi net bir şekilde göremeyen izleyicilerin videonun altında bunu yorum olarak belirttiği ve videonun izlenme oranlarına ciddi bir şekilde yansıttığı gözlemlenmiştir.

2-) Ses/Müzik uyumuna dikkat edin

Görmek kadar duymak da bir video için kritik önem taşımaktadır. Genel kullanımda videonun ritmini artırmak açısından videonun altına ‘telifsiz müzik’ kullanılmaktadır. Bu konuda YouTube’un kendi müzik kütüphanesi inanılmaz işinize yarayacaktır.

YouTuber’ın sesini bastırmayacak şekilde fonda konsepte uygun bir biçimde akan müzik, izleyicinin videoyu izlemesini kolaylaştırmaktadır. Eğer müzik kullanımı YouTuber’ın anlattıklarını izleyicinin anlamasını engelliyorsa, o zaman bu işte bir problem olduğu açıktır.

3-) Videolarınızın süreleri maksimum 10 dakikayı geçmesin

10 dakika yeni açılan bir kanal diğer bir deyişle YouTuber olmak için yola yeni çıkmış bir içerik üreticisi için bile oldukça uzundur. Çünkü hepimizin vakti değerli. İnsanlar, mesajlara doğrudan ulaşabilmek varken dolaylı olarak ulaşmayı tercih etmemektedir.

Videoların uzunluğu reklam açısından size avantaj sağlasa da bu çok ince bir çizgidir. Eğer henüz bu mecrada kendinizi ispatlamadıysanız, abonelerinizin videonun yarısında videodan ayrılması sizin dezavantajınıza olacaktır.

Küçük bir tavsiye olarak, eğer işe yeni başladıysanız olabildiğince 5 dakikayı geçmeden anlatmak istediklerinizi izleyicilerinize anlatmanızda yarar vardır.

4-) Aydınlık videolar vs karanlık videolar
YouTube Dersleri: Fon aydınlatma ve konu aydınlatmanın önemi

İlk iki maddede de söylediğimiz gibi, iyi görmek ve iyi duyabilmek bir video için olmazsa olmazdır. Örneğin; bir makyaj videosu çekecekseniz, dudağınıza sürdüğünüz rujun renginin izleyici tarafından ışıktan kaynaklı olarak görünmemesi durumu sizi bu işte bir nebze de olsa başarısız yapacaktır.

Geribildirimi anında alabildiğiniz önemli sosyal medya platformlarından biri olan YouTube’ta takipçileriniz bunu yorum olarak belirtecek like/dislike sayılarıyla da kendi düşüncelerini destekleyecektir.

5-) Tüm sosyal medya mecraları birbiriyle bağlantılıdır
YouTube ve Instagram Etkileşimi

YouTube’a ürettiğiniz bir içeriğin, tanıtımını yine sosyal medyayı kullanarak yapacaksınız. Bu sebeple özellikle günümüzde en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram bu konuda sizin en büyük destekçiniz olacaktır.

Gün içerisinde aşırı derece yorulan ve televizyon yerine akşam YouTube izlemeyi tercih eden bireyler bilgilenmenin yanı sıra eğlenmek de isteyecektir.

İzleyicilerin bir videoya tıklamasını sağlayan önemli kriterlerden biri de yaptığınız teaser’ın ilgi çekici olması ve olabildiğince geniş bir kitleye ulaşabilmesidir.

6-) Thumbnail fotoğrafınız ve videonuzun başlığı dikkat çekici olmalı
YouTube Dersleri: Thumbnail fotoğrafı ve video başlığı

Thumbnail diğer bir deyişle kapak fotoğrafı demektir. Hazırladığınız ve yayınlanmak üzere YouTube’a yüklediğiniz videonuza bir de kapak fotoğrafı hazırlamanız gerekecektir.

Kapak fotoğrafınız başlığınızla uyumlu ve olabildiğince dikkat çekici olmalıdır. Çünkü nasıl ki bir kitabın kapağı ve önsözü sizi o kitaba çekiyorsa, bir videoya tıklamanızı sağlayan ilk şey ise thumbnail görselinizdir.

Başlık belirlemek için ise, YouTube kanal yönetiminde anahtar kelimelerin doğru kullanılması önemlidir.

YouTube’tan bu kadar bahsetmişken sineg.net‘in de bir YouTube kanalı olduğunu bilmeyenler için söylemeden geçmeyelim.

Son olarak ise, YouTuber olmak isteyen herkese yeni açtıkları kanallarına zaman vermelerini en az 6 ay abone sayısını dikkate almadan her gün düzenli olarak içerik yüklemelerini öneririm. Çünkü her işte olduğu gibi bu işte de sabır ve istikrar çok önemli.

Hayal ettiğiniz ne varsa gerçek olsun!

Yeni medyanın en büyük nimetlerinden biri olan istediğiniz zaman istediğiniz içeriği istediğiniz mecrada izleyebilmenize olanak sağlayan Netflix’in ‘The King’ yapımı ile ilgili inceleme yazımızı okumak için sizi şöyle alalım…


Arkadaşlarınla paylaş

3

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir