Merhaba Güzel Vatanım Film İncelemesi – Film Mi Belgesel Mi?


Merhaba Güzel Vatanım, “Nazım Hikmet’in filmi çıkacak.” cümlesinden beri beklediğim bir filmdi. Fakat ne yalan söyleyeyim film beni pek tatmin etmedi. Ben daha çok Nazım Hikmet ve daha çok şiir bekliyordum. Neyse. Başlayalım bakalım.

Öncelikle filmden daha fazla şiir bekliyor olmamın sebebi filmde sadece Nazım Hikmet’in anlatılacak olduğunu düşünmemdi. Nazım Hikmet, hem siyasi görüşü ve duruşuyla hem de şiirleriyle her gencin ilgisini çekmiş bir insan. Ahmet Ümit de elbette çok önemli bir şairimiz fakat Nazım Hikmet’in yanına Ahmet Ümit ya da Ahmet Ümit’in yanına Nazım Hikmet koyulmamalıydı.

Merhaba Güzel Vatanım Filminin Senaryosu Ahmet Ümit’e Ait

Yetkin Dikinciler - Nazım Hikmet
Yetkin Dikinciler – Nazım Hikmet

Senaryonun Ahmet Ümit’e ait olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ise ister istemez “Nazım Hikmet neden Ahmet Ümit’i anlatıyor abi?” diyoruz.

Film, her iki şairin hayatını anlatmaktan çok bu iki hayatı acındırmaya çalışıyor gibiydi. Tamam Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit dillere destan mutlulukta bir hayat yaşamadılar. Ama şiirleriyle ve duruşlarıyla tanınmış bu iki insanın hayatını bu derece dramatize etmek çok mantıklı değildi. Sanki bir şeyler kanıtlanmaya çalışılıyor gibiydi.

Film Mi Belgesel Mi?

Ayrıca Ahmet Ümit, bir film senaryosundan çok iki hayatı anlatan garip bir olay örgüsü dizisine başvurmuş. Öyle ki film akıp giderken Ahmet Ümit’in birden ekranda belirip söz konusu sahne ve mekan ile ilgili bilgiler vermesi izlediğim yapımın “film” olduğunu pek hissettiremedi.

Ben belgesel tarzında bir hayat hikayesi mi yoksa film mi izliyordum? Gerçekten filmi izlerken bu soruyu kendime sordum. Çünkü izlerken bir senaryo dahilinde olayların geliştiğini hissedemiyorsunuz. Eğer Nazım Hikmet’i pek okumamış hayatını da merak etmeyen bir insan olsaydınız bu yapım çok güzel olabilirdi. Fakat ben hem şiirlerini seslendirmiş hem de şiirlerini dinleyerek uyumuş bir insanken haliyle daha fazla şey istiyorum. Neyse bu konuyu çok fazla uzatmayalım.

Oyunculuklara Gelelim

Merhaba Güzel Vatanım, gerçekten emek verilmiş bir film. Çok belli. Yetkin Dikinciler zaten çok beğendiğim bir oyuncu. Rolünü layıkıyla yerine getirmiş usta bir oyuncudur kendisi. Keza Levent Üzümcü ve Berna Laçin de onları çok az izlemiş olsak da fazlasıyla tatmin edici bir oyunculuk sergilemişler. İnternetten inceleme yazılarına baktığım zaman birkaç yorumda filmin diğer oyuncularının performansları pek beğenilmemiş. Ama ben bir sinema eleştirmeni olmadığım halimle izlediğim zaman gözüme batan bir performans olmadı. Bunu filmi izleyen “normal” insanların gözünden yorumlarsak genel olarak sorunsuz bir oyunculuk performansı vardı diyebiliriz.

Fakat beni fazlasıyla sinirlendiren bir sahne var. Filmin sonunda neden Ahmet Ümit’in imza kuyruklarını izledik?

Önerir miyim? Sanmıyorum ya.

Netflix’in gündemde olan yeni filmi The King’in incelenme yazısı için buraya tıklayın.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir