1960 Yapımı Filmler – Hem Felsefi Hem Psikolojik 3 Film Önerisi


Merhabalar, bu sefer karşınızda 1960 Yapımı Filmler öneri listemle bulunuyorum. Pek çok insan siyah-beyaz filmleri izlemek istemez. Çünkü eski oldukları için birçok konudan eksiği olur. Tabi günümüz filmlerine baktığımızda çok gerçekçi efektler farklı kamera açıları ve çekim türleri falan derken büyük bir alışkanlık edindik. Bu alışkanlık da bize eski filmleri izlettirmez hale geldi. Fakat oyunculukları, görüntü kalitesini ve sahneleri falan bir kenara bıraktığımız zaman aslında eski filmlerin çok kaliteli olduğunu görebiliriz. Bu kalite hiç şüphesiz işlenilen konudan ve senaryodan geliyor.

Ben size bu yazımda izlemenizi istediğim üç adet 1960 yapımı film önereceğim. 1960 yapımı filmler listemize Masculin Feminin ile başlayalım.

1960 Yapımı Filmler / Masculin Feminin

1960 Yapımı Filmler / Masculin Feminin
1960 Yapımı Filmler / Masculin Feminin

Film, askerden yeni dönmüş genç bir adamın bir cafede bir yandan gazetesini okuyup diğer yandan kendisine iş bulabileceğini ümit ettiği bir kadınla konuşmasıyla başlıyor. Paris’te geçen olaylar silsilesi Paul’un hiç beklemediği boyutlara ulaşıyor. Bir anda kendisini gazetecilik yaparken bulan Paul, arkadaşıyla birlikte haber yakalamak adına sokak sokak gezmektedir.

Bir yandan röportaj yapıp diğer yandan da Vietnam Savaşı’nı protesto eder. Sonrasında Paul, cafede tanıştığı Madeleine isimli kıza aşık olur fakat kendisinin de peşinde olduğu birçok kadın vardır. Hepsini büyük bir kaza bir araya getirir ve işler iyice rayından çıkar. Sonrası, söz konusu kazanın gerçekten kaza mı yoksa cinayet mi olduğunu anlamaya kalır.

Film, senaryosu ve işlediği konuyla alakalı olarak insanı gerçekten etkiliyor. Ben, filmdeki konuşmalarda gerek siyasi gerek toplumsal eleştirileri çok beğenmiştim. Genç bir adamın hayata tutunma çabasının yanısıra aşkının peşinden de gitmek istemesi durumu güzel yansıtılmış.

1960 Yapımı Filmler / Psycho

Psycho, benim yıllar önce felsefi anlamda incelediğim en güzel filmlerdendi. Çok sevdiğim bir kültür eleştirmeni olan Slavoj Žižek, Bir Sapığın Sinema Rehberi isimli belgeselinde Psycho filmini de işlemişti. İd, ego ve super-ego üçlemesi ile eleştirdiği Psycho filmine o belgeselden sonra hayran kalmıştım.

1960 Yapımı Filmler / Psycho
1960 Yapımı Filmler / Psycho

Psycho filminin yönetmenliğini Alfred Hitchcock yapıyor. Marion Crane ve patronu arasındaki para işi ile gelişen film felsefi sorgulamalara oldukça açık. Patronundan emanet olarak aldığı parayı bırakması gereken yere götürürken bir otel odasına kadar takip edilen Marion, duş almak istediği zaman olaylar gelişir. Kendisini takip eden sadece şüpheli polisler değildir.

1960 Yapımı Filmler / Persona

1960 Yapımı Filmler / Persona
1960 Yapımı Filmler / Persona

Gelelim listemizin son önerisi olan Persona filmine. Persona, durmadan konuştuğumuz, sürekli birilerine bir şeyler anlatmaya çalıştığımız şu dünyada susmanın önemine değiniyor. Bu değinme biçimini bir psikolojik rahatsızlık ile bağlayan Ingmar Bergman, 1966 yılından beri akıllara kazınan bu film ile beni çok etkiledi.

Bir tiyatro oyuncusu olan Elisabeth Vogler, önemli bir sahnede aniden susar ve asla konuşmaz. Korkan izleyicilere aldırmayan ve takım arkadaşlarının uğraşlarını da önemsemeyen Vogler tek kelime etmez. Bir hastalığı olduğu kanaatiyle hastaneye yatırılan oyuncu, yapılan araştırmalara rağmen tıbbi bir sorun yaşamamaktadır. Fakat bir türlü konuşmaz. Psikolojik bir rahatsızlığı olduğu ve tiyatro oyuncusu olduğu için biraz yalnız kalmaya ihtiyacı olduğu düşünülür. Bu sebeple insanlardan ve toplumdan uzak bir yazlıkta dinlenmesi önerilir.

Yanında bir hemşire ile yazlığa giden Vogler orada da asla konuşmaz. Fakat Alma isimli hemşirenin sürekli konuşması Vogler’i psikoloji biliminin en tuhaf vakalarından birisine iter.

Bu 3 film kesinlikle izlemenizi istediğim filmler. Sakın eski püskü deyip bir kenara atmayın. Ufkunuzu açacağına adım gibi eminim.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir