Jimmy Hoffa Kimdir? Jimmy Hoffa Neden Kayboldu?


Netflix, Martin Scorsese imzalı The Irishman ile oldukça iddialı geliyor. Kasım ayının en iddialı filmlerinden birisi ile gelen Netflix, oldukça farklı bir konuyu işleyecek. Fakat Netflix’in duyurduğu Irishman filmi ile insanlar filmde hayatı konu alınacak olan Jimmy Hoffa’yı epey bir merak etti. Gelin “Jimmy Hoffa Kimdir?” sorusuna bir cevap arayalım.

Jimmy Hoffa Kimdir?

The Irishman, pek çok sinemaseveri epey meraklandırdı. Çünkü filmde, insanlık tarihine oldukça farklı bir hikaye bırakmış olan Jimmy Hoffa anlatılıyor. 140 milyon dolarlık bütçeye sahip olduğu açıklanan Scorsese filmi, Netflix’in en yüksek bütçeli yapımları arasında yerini aldı. Kadroda ise Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci bulunuyor. Yani anlayacağınız yapımın kadrosu da efsane.

Jimmy Hoffa
Jimmy Hoffa

Bu kadro ile Amerika‘nın çözülememiş en büyük gizemlerinden birisini çözeceğiz. Film, Jimmy Hoffa’nın dünya çapında gündem olan esrarengiz kayboluşunu konu alıyor. Bu konu içinde bize Frank “The Irishman” Sheeran’ın hikayesi anlatılıyor.

Amerikan karanlık suç dünyasının en korkunç sokaklarına gireceğimiz bu filmde siyaset oldukça fazla yer alacak. Eğer siyasi olaylara ve bu olaylar içinde zarar gören liderlere yönelik bir ilginiz varsa filmi sakın kaçırmayın. Jimmy Hoffa, Vikipedi’den de göreceğiniz gibi bir işçi lideri. 1950‘lerde bir işçi sendikasının liderliğini yapıyor. Sonrasında International Brotherhood of Teamsters (IBT) kuruluşunda da lider olup çok güzel bir başarı yakalıyor. Hem sendikanın değerini artırıyor hem de işçilerinin maddi durumlarını düzeltiyor. Kahraman gibi birisi yani. İşçilerden büyük destek görüyor ve IBT, Amerika’nın en güçlü sendikalarından biri oluyor.

Birtakım Suçlara Karışıp Ortadan Kayboluyor

Hoffa’nın yükselişi ne yazık ki beraberinde organize suç patronlarıyla olan ilişkilerin güçlenmesine de yol açıyor. Sonrasında Kennedy’nin organize suç dosyalarına yoğunlaşmasıyla Jimmy Hoffa 13 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Bir şekilde cezadan kurtulan Hoffa, gücünü tekrar kazanmak istiyor fakat hiçbir yerden destek göremiyor. Bu sırada Hoffa tekrar aklanmak ve yükselmek isterken birçok mafya liderini de rahatsız ediyor. İki arada bir derece kalan Jimmy Hoffa, eski zamanlarına dönmek istediği zaman onunla işbirliği yapan organize suç liderleri tarafından tehdit ediliyor. Çünkü gücüne kavuşması demek beraber çalıştığı herkesin başının yanması demek. Çok eski bir dostu olan Anthony Provenzano ile düşman olan Hoffa, Provenzano ve Giacalone ile bir buluşma ayarlıyor. Fakat buluşmaya iki isim de gelmiyor ve Hoffa da ertesi gün hiçbir yerde görülemiyor. Polisler ne kadar araştırırsa araştırsın herhangi bir delil bulamıyor. Tüm bunlar olurken “The Irishman konunun neresinde?” diyorsanız eğer o hikaye zaten Hoffa kaybolduktan sonra başlıyor.

Film gerçekten çok çok ilgi çekici görünüyor. Anladığım kadarıyla Hoffa büyük bir lider olmasını organize suç örgütlerine borçlu fakat borcunu hayatıyla ödemek zorunda kalmış birisi. Eski gücüne kavuşmayı temiz ve suçsuz bir şekilde istemiş olmalı ki mafyalar tarafından durdurulmak istenmiş. Sonuç elbette kaçınılmaz.


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir