RTÜK Yasaklanan ve Ceza Verilen Dizileri


Rtük Sansür

RTÜK meselesinde yine ortalık karıştı… Bugünlerde RTÜK yine bir çok diziye ceza yağdırıyor. Twitter’da, ekşisözlükte falan da gündem ne yazık ki bu “yasakçı” oto sansür arzulayan zihniyet eleştirileri ile dolmuş durumda.

Katılabilirsiniz ya da katılmazsınız elbette bu konu hakkında yorumlarda görüş bildirebilirsiniz-hepsine cevap vermeye çalışıyorum-. Ben RTÜK’ün yanındayım.

Sektörde şiddetin, tecavüzün, kadın ve çocuk istismarının önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ha keza gariptir azıcık bir google araştırması yaptığınızda, bir çok sol, sosyal demokrat gazetelerde de, muhafazakar gazetelerde de insanların; köşe yazılarında, sosyal mecralarda yüksek perdeden RTÜK’ü göreve davet ettiğini görebilirsiniz.

RTÜK ve Yasak Çelişkisi

Çukur, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Yasak Elma, Shameless çakması Bizim Aile gibi dizilerin bu topluma araya sıkıştırdıkları duyar kasan bir kaç görüntü ve diyalog parçası dışında topluma zerre faydası yok. Nitekim tek faydaları yapımcılarının cüzdanındaki ve göbeklerindeki şişliğin oluşturduğu potluğu düzeltmeye çalışan yurdum terzilerinedir.

Netflix’e sansür diye ortalığı ayağa kaldıran güruhun, sansürü kötüleyen, sinemada her şey gösterilebilmeli diyerek uçuşan fularını düzeltmeye çalışan güruhun da RTÜK’ün şiddete karşı türk dizilerine sansür koymasını istemesi mi çelişkidir? Yoksa RTÜK sansürü koyduktan sonra ne demek sansür, şu dizilerden artık elinizi eteğinizi çekin demesi mi çelişkidir?

Ne olmalı?

Benim kafam bu konu hakkında çok net. Genel-Uydu yayını yapan kanallarda şiddet, psikolojik anlamda tahribat yapabilecek, gençleri hukuksuzluğun “karizması”na sevk edecek, “id” hazzını uyarıcı her türlü yayına RTÜK müdahale edebilmeli. Genel yayınlarda yasak olması zerre itici gelmiyor.  Ancak bu yayınlar da +18 denetimi altında, parasıyla Netflix, Amazon Prime gibi yerlerde rahatça sunulabilmeli. (Rahatça derken yaş denetimi dahilinde elbette, yoksa çocuk kanalında 10 yaşındaki hemcins çocukları Gaga Bulutumsu öpüştürmenin de bir sınırı olmalı.. Zaten bu konuda Netflix’e site içerisinde bir yığın eleştiriyi yapmışızdır. Detaylı bilgi için bkn. netflix)

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

2

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir