Bohemian Rhapsody Filmine Geç Kalmış Bir Bakış


Bohemian Rhapsody filmi hakkında aslında bu yazıyı yazmak için geciktim.  Ancak geç olsun güç olmasın hele ki benim gibi 14 yaşını doldurmaya 10 gün falan varken. 

Öncelikle film vizyona girdiği zaman heyecan ile izlemiştim. Ama gözüme çarpan çok fazla sorun da vardı.  Freddie Mercury’nin dişlerinin abartılması ve adamcağızın ağzının at ağzına benzemesi ilk sinirimi bozan durumlardandı. Filme sanki Colgate sponsor olmuş gibi…

Bohemian Dişler, Sağlıklı Gülüşler
Bohemian Dişler, Sağlıklı Gülüşler

Bohemian Rhapsody – Mamaaaa I Killed a moviee… 

Filmde kronoloji sıkıntısı yaşanmış ancak bu neden olmuş inanın bilmiyorum. Yani evet filmin zorluklarını ve çekilme süreci ile ilgili araştırmalarda, kesilen sahneler olduğunu öğrendim ancak oraya 1980′ yerine 1977′ yazsalar ne olurdu ki? Genel bakımdan filmin belgesel tadında küçük Queen fanlarına özel göz kırpmalar ile süslenecek ama arkada cayır cayır “Freddie Mercury’i anlatıyoruz biz” havasında bir film olmasını beklerken film işi o kadar batırdı ki bu kronolojik sıra sorun olmaktan çıktı. Çünkü yok dişti yok tarihsel sıkıntıydı derken adamlar bu filmde bir şey anlatmıyor ki. Hakketen bu film ne anlatıyor? 

Niye Bu Film Çekildi? 

Herhalde dertleri, marka olmuş Queen ismi ile Freddie Mercury’i kullanıp, biraz gişe yapmaktı ama Nobel alınca onlar da çaktırmadan “We are the champions” moduna girmişler gibi.

Film çok çekingen tamamen sinema üzerine kurulu ve verilmesi gereken sertliği vermeyen bir yapım. Queen sevdiğim bir gruptur eğlenceli ve cıvıl cıvıl müzik yapan bir gruptur. We will rock you ve we are the champions şarkılarını bilmeyen yoktur.

Sanırım, Hollywood’da gişe başarısını garantilemek, ölü yatırım yapmamak için bu popülerliği, yükselen LGBT aktivizmini, tartışmalı PR kampanyalarını kullanmak istemiş. Gerisi boş. 

Sanki senarist, yönetmen, görüntü yönetmeni ve set çalışanları “Bir adam varmış. Bu adam eşcinselmiş. Sonra çok güzel şarkılar yapmış. AIDS olmuş ve ölmüş.” diyorlar. Vay be  hakket mi? Grubu bilmeyen bazı Instagram geri vites sazanları da bir anda Queen hakkında konuşmaya başlamış durumda. Film beklentimi karşılamadı. Sonu kötüydü. Belki de filmin sonu belirsiz bitseydi ve Bohemian Rhapsody 2 adlı filmde 1987 ve 1991 arasını göreceğimize dair bize bir flaş patlatsalardı durum bu olmazdı ama eğer Queen sevmiyorsanız bu filmin özensiz şekilde yapıldığı gözünüzü batmaz keyifle izleyebilirsiniz ama yok ben Queen severim bu filmden beklentim var diyorsanız sakın bu hataya düşmeyin. Bohemian Rhapsody benim adıma kötüydü.  IMDB için ise 8/10. Gelişimim için değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen. Malum ilk yazı. Yaş 14. 🙂


Arkadaşlarınla paylaş

2

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Farklı ve güzel bir bakış olmuş. Senaryosu tarih tarafından yazılan filmlerde gerçekten belgesele ya da film dışında her şeye kaçabilen bir hava olabiliyor. O ince çizgi yakalanamadığı zaman izleyici rahatsız olabiliyor. Eline emeğine sağlık 🙂

  2. Emeğine sağlık, yazıyı okuyana kadar filme pek ilgim yoktu fakat şimdi bi izleyesim gelmedi değil 🙂 Yazı da beğenmediğim tek şey biraz kısa olması, yaz biraz daha okutuyorsun emin ol.