“YouTuber” Sineması Beyaz Perdede Tutunabildi Mi ?


Bir sosyal ağ olmanın yanı sıra dizi, film ve reklam sektörünün tanıtımı için bulunmaz nimet olan “YouTube” ve onunla birlikte türeyen “YouTuber” kavramları beyaz perde için ne anlam ifade etmiş, gelin birlikte film incelemesi tadında kısa kısa bakalım…

İlk Somut Adım YouTuber Halil Söyletmez İle Atıldı

Cumali Ceber

YouTuber Halil Söyletmez'in Cumali Ceber Tiplemesi
YouTuber Halil Söyletmez’in Cumali Ceber Tiplemesi

Yine “YouTube” camiasında ortaya çıkan Cumali Ceber karakterinin çok sevilmesinin ardından Halil Söyletmez bu işe ilk adımını atan YouTuber oldu. Film yorumuna kısaca değinecek olursak 4 Ağustos 2017 tarihinde vizyona giren Halil Söyletmez’in “Cumali Ceber” filmi ilk 3 günde 128.564 kişi tarafından izlenmiş ve 1.469.209,03 TL hasılat yapmıştı. 9 hafta boyunca vizyonda kalan film, toplam 461.349 kişi tarafından izlendi ve gişede 5.044.986,48 TL hasılat elde etti. Tüm bu yüksek ilgi ve alakaya rağmen IMDB‘den 1.0 puan alarak da ağır eleştrilere maruz kaldı.

Oha Diyorum

Oha Diyorum
Oha Diyorum

Youtube Türkiye’nin köklü youtube kanallarından olan Oha Diyorum’un ilk filmi, Halil Söyletmez’in bu girişimi ardından gelen ikinci film oldu. 3 Kasım 2017’de vizyona giren YouTube kanalının filmi, ilk 3 günde 111.960 kişi tarafından izlendi. Toplam 230.588 kişinin izlediği film, yapımcılarına 2.956.749,82 TL hasılat bıraktı. IMDB puanı ise yalnızca 2.1’e ulaşabildi.

Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?

Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?
Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?

19 Ocak 2018 tarihinde vizyona giren Enes Batur: Hayal mi Gerçek mi? ise ilk 3 gününde diğer aynı sektörden çıkan filmlere nazaran çok daha yüksek izlenme sayısına ulaştı. İlk 3 gün 454.373 kişi tarafından izlenen film, 5.768.147,15 TL hasılat yaptı. Toplam 1.483.848 kişinin izlediği film, 17 Milyon 463 Bin TL hasılatla da rekora koştu. IMDB puanı ise 4.3

Bu Yoğun Sinemacı YouTuber İlgisi Ne Kadar Sürdü ?

Bunun cevabını yine izlenme ve hasılatlar verdi…

Cumali Ceber 2

YouTuber Halil Söyletmez'in Cumali Ceber 2 Filmi
YouTuber Halil Söyletmez’in Cumali Ceber 2 Filmi

Serinin devamı olan film 8 Haziran 2018 tarihinde vizyona girdi. 7 haftayı 188.668 seyirciyle kapatan film 2.133.742,31 TL hasılatla ilk filmde bulduğunu bu filmde bulamadı. Seyirci sayısı yarı yarıya düştü. Artabilen tek şey ise 3.9’a yükselen IMDB puanı oldu.

Enes Batur Gerçek Kahraman

YouTuber Enes Batur Gerçek Kahraman
YouTuber Enes Batur Gerçek Kahraman

31 Mayıs 2019‘da vizyona giren ve Youtuber Enes Batur Sungurtekin’in ikinci ve devam filmi olan film, yapım aşamasında ilk filmden 5 kat daha iyi olacak şeklinde vaad ediliyordu. Vaad edilen rakamlar bir başka noktada nüksetti. 520.826 izlenme sayısına ulaşan film tam 3 kat düşüş yaşadı. IMDB‘den 3.2 puan alan ve 7.354.468,90 TL hasılat yapan film, parasını bir şekilde bulsa da umduğunu bulamadı. 

Peki Ya YouTuber Olmayanlar?

Nasıl Yani?

Nasıl Yani
Nasıl Yani

Bir dönemlere damgasını vuran “Vine” uygulaması ile tüm Türkiye tarafından tanınmış, Aykut Elmas, Halil İbrahim Göker ve Uğur Can Akgül’ün ilk sinema filmi “Nasıl Yani?” dibe çakılan yapımların arasında başı göğüslüyor. Yalnızca 6.232 seyirci ve 64.162 TL hasılat yapabilen film IMDB‘den 4.3 puan alarak tozlu sayfalara çoktan karışmış durumda. 30 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren film, bu sektörden tanınmış insanların ilk filmi olma özelliğini de üzerinde taşıyor.

Lafı fazla uzatmadan…

-Bence- youtuberlar beyaz perde de tutunamadı. Hasılat ve izlenmeler dahi tek başına bu durumu ifade ediyor. İlk ve ikinci filmlerin arasındaki başarı farkı sebebi ise şundan ibaret.

Merak; İzleyici yaş kitlesi oldukça küçük olan youtuberlar, minik seyircilerini bu işi ilk defa yapıyor olmaları nedeniyle sinema salonlarına sürükledi. Merakını giderenler ise 2. filme gitme isteğini kendilerinde bulamadı.

Gerçekten Sinema Bu Mu ?

-Bence- sinema bu değil. Sinema tek başına bir gelir kaynağı olarak görülmemeli. Sinema kitlelere hitap aracı, bazen siyasi bir yol, bazense bir sanat iken amacı zedelenmeye başlayan bir alan. Filmlerde ilk amaç elde edilen gişe ve akın akın filmlere giden kitle yakalamak iken kalite kimsenin umrunda olmuyor. Youtuberların videolarını dakikası dakikasına izleyen çocukların da soluğu sinema salonunda alması kaçınılmaz oluyor. Ortaya çıkan sonuç ise sadece youtube’da gördükleri videoların uzun metraj halini izlemeye giden insanlardan ibaret oluyor. İçeriğin ve konunun hiç bir önemi kalmıyor.

Benim düşüncelerim bunlar, peki ya senin neler ? Yorumlar kısmına bekliyorum, vaktini ayırdığın için teşekkürler sayın okurum 🙂


Arkadaşlarınla paylaş

0

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eline sağlık güzel bir konuya değinmişsin. Bende sinemaya ticari bir gözle bakılmasına karşıyım ama sonuç olarak kimseye sen Yuuuutubırsın film çekme diyemezsin 🙁