Virüs Salgınlarını Konu Alan En İyi 10 Film


Bu aralar hepimizin morali bozuk, korkuyoruz ve elimizden geldiğince kendimizi korumaya çalışıyoruz. Evde kalıyoruz… Kendimizi karantinaya alıyoruz… Zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde sıklıkla yaptığımız aktiviteler arasında ise film izlemek geliyor. Bende sizler için bu günlerin anlam ve önemine uygun olan virüs salgınlarını konu alan filmleri derledim…

Contagion (Salgın) – 2011

Contagion/Salgın

Yönetmenliği Steven Soderberg‘in yaptığı 2011 yapımı Contagion, hava ve solunum yoluyla insanlara bulaşan ölümcül bir virüs salgınını konu ediniyor. Dünyanın farklı noktalarından gelen uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, virüsten daha hızlı yayılan insanlar arasındaki paniği durdurmaya çalışmaktadır. İnsanlar salgından kurtulmaya çalışırken bir yandan da toplumsal hayata yeniden tutunmanın mücadelesini vermektedir.

Filmin kadrosu ise oldukça zengin. Matt Damon başta olmak üzere, Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne, Jude Law, Marion Cotillard, Kate Winslet gibi bir çok ünlü oyuncu bulunuyor.

Love in the Time of Cholera (Kolera Günlerinde Aşk) – 2007

Love in the Time of Cholera/ Kolera Günlerinde Aşk

Gabriel Garcia Marquez’in aynı adlı romanından uyarlama olan film, terk edilmiş bir sevgilinin gençlik yılarından başlayarak yaşlılığına kadar olan yarım yüzyıllık aşkının öyküsünü konu edinmektedir. Telgrafçı çocuk Florentino Ariza, Fermina Daza’ye karşılıksız bir aşk duymaktadır. Ariza azimli ve kararlıdır ancak Fermina’nın babası bu aşkı onaylamamaktadır. Bir süre sonra Fermina, doktor olan Juvenal Urbino ile evlenir. Kolera Günlerinde Aşk; Florentino, Fermina ve Urbino karakterleri arasında geçen olaylar zinciriyle ilerlemektedir.

Yönetmenliğini Mike Newell’in yaptığı filmde Florentino Ariza’yı Javier Bardem, Fermina Daza karakterini Giovanna Mezzogiorno, doktoru ise Benjamin Bratt canlandırmaktadır.

Korona ile geçen günlerimizde biraz olsun kafa dağıtmak ve aşkı ve aşk acısını görmek isterseniz bu film tam size göre.

The Flu (Grip) – 2013

The Flu/Grip

Hava yoluyla bulaşan ve bulaştıktan 36 saat sonra enfekte insanları öldüren bir virüs Seul’u etkisi altına alır. İnsanlar salgın karşısında çaresiz kalmıştır ve salgına yakalananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Virüsün etkisiz hale gelmesi için aşı geliştirmeye çalışan In-hye ve Ji-goo Seul’a yaklaşık 19 mil mesafede olan karantina altındaki bölgeye gitmek zorunda kalır ve olaylar gelişmeye başlar…

Bir Güney Kore yapımı olan The Flu, Sung-Soo Kim tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.

28 Days Later (28 Gün Sonra) – 2002

28 Days Later/28 Gün Sonra

Alex Garland’ın senaryosunu yazdığı, Danny Boyle’nin yönettiği 28 Gün Sonra korku/bilim kurgu türüne ait bir İngiliz yapımı. Londra’daki bir araştırma merkezinde denek maymunlar bir grup aktvist tarafından serbest bırakılıyor. Serbest kalan bu maymunlar ise, çevreye ölümcül bir virüs yayılıyor. Virüs bulaşan insanlar, 15 saniye sonra insani özelliklerini kaybetmekte ve saldırgan yaratıklara dönüşüyor.

Salgın başladığında, hastanede olan Jim, 28 gün sonra uyandığında tüm şehrin geldiği korkunç hali görür.

Aradan geçen zamanda neler olduğunu anlamaya çalışan Jim’e enfekte olan yaratıkların saldırmaması için Selena ve Mark yardım eder.

Outbreak (Tehdit) – 1995

Outbreak/Tehdit

Film Afrika’da başlıyor ve Motaba isimli virüs ile enfekte olan bir maymunun Kaliforniya’ya kaçırılması nedeniyle başlayan salgını anlatıyor. Maymundan bulaşan bu virüs, bir süre sonra bir grip türüne dönüşerek tüm kasabayı etkisi altına alıyor.

Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Cuba Gooding Jr. ve Rene Russo gibi usta oyuncuların performansları ve Wolfgang Petersen’in yönetimiyle Ebola virüsünü etkileyici ve gerilim dolu bir şekilde ele alan Outbreak’i izleyince etkileneceksiniz.

Carries (Veba) – 2009

Carries/Veba

Veba, 2009 yapımı bir Amerikan korku filmi. Josh Hartnett, Lou Taylor Pucci, Chris Pine, Piper Perabo, Lou Taylor Pucci ve Emily VanCamp’ın başrollerini paylaştığı filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Alex Pastor ve David Pastor üstlenmiştir.

Kısaca filmin konusunu dünyanın büyük bir bölümünü etkisi altına alan bir kuş gribi salgını sonrasında 4 arkadaşın hayatta kalma mücadeleleri oluşturuyor.

Brian ve Danny adında iki kardeşin yanında, Brian’ın kız arkadaşı Bobby ve Danny’nin arkadaşı Kate bulunmakta. Bu 4 kafadar, Brian ve Danny’nin çocukluklarının geçtiği ”Turtle Beach” adındaki sahil kasabasına ulaşmaya çalışıyorlar. Film boyunca bu 4 karakterin başlarından geçen olaylar ve karakterlerin duygusal boşlukları izleyiciye aktarılıyor. Başlangıcı gibi sonu da belirsiz bir şekilde biten Carries’i korku filmi seven herkese öneriyoruz.

Blindness (Körlük) – 2008

Blindness/Körlük

Adı belirsiz bir kentte, ne olduğu anlaşılamayan bulaşıcı bir virüs körlüğe neden olmakta… ”Beyaz körlük” olarak geçen bu hastalıktan etkilenmeyen tek kişi, bir göz doktorunun karısı…

Film boyunca, bu salgının yayılışını, yarattığı kaosu ve insanların durumunu tek gören karakteri canlandıran Julianne Moore’un ailesini ve insanlığı kurtarma çabalarını görmekteyiz. Gael Garcia Bernal ve Julianna More’un muhteşem oyunculuğu ile hayat bulan filmin yönetmen koltuğunda Tanrı Kent filmi ile tanınan Brezilyalı yönetmen Fernando Meirelles oturuyor.

2008 yılında, Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen Blindness, Nobel Ödüllü José Saramago’nun aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Children of Men (Son Umut) – 2006

Children of Men/Son Umut

Takvimler 2027 yılını gösteriyor… Dünya üzerinde nedeni çok anlaşılamayan olaylar yaşanıyor ve son dünyaya gelen bebeğin üzerinden tam 19 yıl geçmiş… İnsanlar artık üremiyor ve neslin tükenme olasılığı ile karşı karşıya… Tüm bu olaylar karşısında bir grup insan bu sürece ve akışa teslim olurken, bir grup insan tüm bunlara karşı çıkmaktadır. Children of Men bu mücadeleyi konu alan 2009 yapımı bir salgın filmi olarak sinema tarihinde yerini almaktadır.

The Crazies (Salgın) – 2010

The Crazies/Salgın

The Crazies, yönetmenliğini Breck Eisner’in yaptığı 2010 yılına ait gerilim ve korku filmi…

Şehir sularına karışan ne olduğu belirsiz zehirli bir madde, kasaba sakinlerini psikopat katillere dönüştürüyor. Dışarıdan bakıldığında her şeyin kusursuz gözüktüğü kasabada, insanların birer caniye dönüşmesiyle deyim yerindeyse ‘Amerikan Rüyası’ sona eriyor. Filmin ilerleyen dakikalarında, hızla bulaşan virüsü engelleyebilmek için şehrin giriş ve çıkışlarını kapatan askeriye, şehir içinde bir kaos yaratıyor. Gerilim ve korku türündeki bu filmde David Dutton, hamile eşi Judy, sağlık merkezinde çalışan asistan Becca ve şerif’in sağ kolu Russell kafa kafaya vererek salgından kurtulmanın yollarını aramaktadır.

Twelve Monkeys (12 Maymun) – 1995

Twelve Monkeys/12 Maymun

Dünya üzerinde, insanlığın yok olmasına yetecek kadar tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır…

Geriye kalan az sayıdaki insan, yerin altına barınaklar kurmakta ve yaşamlarına orada devam etmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmanın tek yolunun zamanda geriye gitmek olduğunu düşünen insanlar bir zaman makinesi bulur ve zaman makinesinde eski bir mahkum olan James Cole’i gönüllü olarak kullanır. James Cole kendini 7 yıl öncesinde bulur ve bir akıl hastanesindedir.. Kendisinin gelecekten geldiğini anlattığında ise, akıl hastası damgası yemesine yetmektedir. Hem virüs salgını hem de zamanda yolculuk temalı filmler arasında bir kült sayılan 12 Maymun, Terry Gilliam imzalı bir film… Başrollerinde ise Bruce Willis ve Brad Pitt gibi çok sayıda ünlü isim yer almakta…

Bonus: I am Legend (Ben Efsaneyim) – 2007

Robert Neville çok başarılı bir bilim insanıdır ancak korkunç bir virüsün New York’ta yayılmasına engel olamamıştır. Virüse karşı, hayatta kalabilen, diğer bir deyişle virüse karşı bağışıklık kazanan nadir insanlardandır. 3 yıl boyunca kendisi gibi yaşayan insanları bulmaya çalışmaktadır. Neville’in direnmesini sağlayan tek şey ise, bu umuttur. Yalnız olmadığını bilme umudu… Kendi kanını kullanarak virüsü etkisiz hale getirmeye çalışmaktadır.

Filmin yönetmenliğini Francis Lawrence üstleniyor. Başrollerinde, ise Will Smith, Alice Braga ve Charlie Tahan gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Bilim kurgu türüne ait bu filmi bir çoğunuzun izlediğine eminim ancak izlemeyenlere listenin bonusu olsun.

Yazımı bitirirken, #EvdeKalalım, motivasyonumuzu yüksek tutalım ve kendimize yatırım yaparak bu süreci en güzel şekilde bitirelim diyor, sağlıklı ve keyifli seyirler diliyorum…


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir