Aşk 101 Dizisinden Özür!


Daha evvel, yani bir 9 ay kadar önce Aşk 101 dizisinin çekilmeye başladığını duyunca ve malum teaserı izleyince bu yazıda bir nefret kusmuştum.
O zamanlar Aşk 101’in tipik Amerikan lisesi modelli bir anlayışı ülkemize yedireceğinden ve Ay Yapım’ın da buna el ayak olacağından daha izlemeden dislike demiştim.
Yanılmışım.

Aşk 101 ne anlatıyor?

Aşk 101 basitçe sisteme eklemlenme problemi yaşayan ergenlerin sistem tarafından nasıl ötekileştirildiklerini anlatıyor. Evet eğitim sisteminin en temel sorunu olan tek tipleştirmeye dair çok nefis bir eleştiriyi, aşk, sadakat gibi kavramların üzerinden değerlendiriyor.

Lisedeki dünyayı değiştirebilirim algısını, gelişim psikolojisindeki ergen benmerkezciliği kavramını, aile faktörünün gençler üzerindeki baskılayıcı ve yönlendirici etkilerini çok cici bir şekilde yansıtmış.

Aşk 101 Neden tuttu?

İlk etapta ülkede gay Osman karakteri var diye inanılmaz bir yaygara kopartıldı. Gel gör ki Osman karakterinin hiçbir noktasında bu durum ne dillendi ne sezdirildi. Bu konuda eleştiriler sonrası kurguda makas atılmış diye düşünenler de yok değil. Ama reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya ben dahil bir çok Türk izleyicisi oturup baştan sona bu diziyi izledi. Aşk 101 adını altın harflerle viral reklamcılığa yazmış oldu bu sayede.

Bir diğer kısmı özellikle 80-90 arası doğmuş kuşak yani Y kuşağının malum öncüleri bu tarza çok aşinaydı. Evet okul içi alkol tüketimi ile alakalı bir zorlama çok göze batsa da, kendi lisemde ve arkadaş çevremde İzmir gibi bir ortamda çok daha Netflix çekseydi topa tutulacak olayları bizzat yaşadım.

Bu yüzden Aşk 101 dizisindeki bu karakterlere aşinayım, Y kuşağı da aşinadır. Hatta eminim bir çoğunda kendilerinden bir parça bulabilmişlerdir. Bu da diziyi, şu an Türkiye’yi domine eden bizim kuşak için çok özel bir noktaya koyuyor.

Beğenmediğim Yerler ve 2. Sezon

Açıkçası Aşk 101 ne yazık ki siyasete girmemiş. Bilinçli bir şekilde uzak durulmuş. Ama Y kuşağı bilir ki liselerde bir dev-lis dönemi kadar olmasa da ülkücü ve solcu gruplar hala vardı. Bir de TGB, ADD etkileri çoktu.

Alkolizm, ne yazık ki çok köpürtülmüş. Alkol ciddi ciddi özendirilmiş. Netflix’in dizilerinden belirli bir ahlaki kıstas beklememe konusunda kendimi ehlileştirmiş olsam dahi, artık abartının da abartısı durumu söz konusu. Bütün bunlar olmadan da acaba bu ayrıksı ot olma durumu verilebilir miydi? bu konu su götürür.

İlk defa ön yargım için Netflix’ten özür diliyorum. Çok muazzam bir dizi değil, ama amerikan çakması gibi ön yargıyla eleştirilecek kadar ucuz bir iş de değil.

İlk sezon bu kadar ucu açık bırakılırsa mutlaka bir ikinci sezon gelecektir. Ne yazık ki ne zaman olduğu ile alakalı resmi bir bilgi yok.
Resmi açıklamalar için : https://www.netflix.com/title/81080697


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir