Netflix Çizgi Filmlerinde Cinselliğin Sunumu: 3 Altında: Arcadia Hikayeleri Örneği


Öncelikle sayın okuyucular herhangi bir şekilde sansürü desteklemediğimi belirtmeliyim. 🙂 Bu çalışmanın amacı sadece farkındalık yaratmaktır.

3 Altında: Arcadia Hikayeleri, Netflix’te 2018’de yayınlandı. Dizi, kendi gezegenleri Akiridion-5’ten dünyaya kaçmak zorunda kalan kraliyet ailesi prensi Krel ve prenses Aja karakterlerinin dünyaya geldikten sonra gezegenlerini geri kazanma çabası anlatmaktadır.

Dizi özellikle 2. sezonun 7. bölümünde 13-14 yaşlarında iki kız çocuğunun öpüşme sahnesiyle gündem olmuştu. Ancak dizinin cinsellikle ilgili mesajları sadece bu sahneyle sınırlı değil. Netflix sayfasında dizinin 13 yaş ve üzeri için uygun olduğuna dair bir ibare bulunmakta. Ancak bu yaşlardaki çocukların cinsel kimlikleri tam olarak oluşmamaktadır. 2006 yılında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya göre 6-17 yaşlarındaki çocuklar, televizyonda izledikleri şiddet ve cinsellik içeren dizi, film veya programlardan olumsuz etkilenmekte ve bunun sonucunda çocuklarda davranış bozuklukları gözlemlenmektedir. İzleyici, tükettiği bir içerikte karakterlerle özdeşim kurma eğilimindedir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar, izledikleri film veya dizilerdeki karakterlerle özdeşim kurar ve onları taklit eder. Henüz cinsel kimliği tam olarak oturmamış gelişme çağındaki çocuklar için bu durum tehlike arz etmektedir. Çocuklar özdeşim kurdukları bu karakterlerin, şiddet ve cinsellikle ilgili davranışlarını da taklit edebilir. Yaratıcılığını Guilherme Del Toro’nun yaptığı Netflix’in orijinal yapımı 3 Altında: Arcadia Hikâyeleri’nde özellikle 3 karakter üzerinden cinsellikle ilgili mesajlar verildiği gözlemlenmiştir. Serinin ana karakteri Prenses Aja, Aja’nın sevgilisi Steve ve Shannon karakterlerinin bulunduğu cinsellikle ilgili içerikler, sezon, bölüm ve timecode’ları ile birlikte aşağıda listelenmiştir. Çalışmada bu sahneler incelenirken göstergebilimsel analiz yapılmıştır. 

Not: Del Toro abimiz malumunuz Pan’ın Labirenti filminin de yönetmeni. Yunan mitolojisinde sapıklığıyla ünlü Pan ne gariptir ki filmde iyi bir karakter ve ana karakterimiz olan çocuğun rehber karakteri, yerseniz… 

 • 1. Sezon, 5. Bölüm Timecode: 12:43

Seride Shannon Longhannon karakteri, sıcakkanlı, arkadaş canlısı ve flörtöz bir karakterdir. Karakter, dizinin ilk sezonunun beşinci bölümünde arabada kaza geçirmek üzereyken “Daha hiç öpülmedim” diye bağırır. Bu sahne göstergebilimsel olarak incelediğinde, temelanlamıın Shannon karakterinin bir isteğini ve pişmanlığını belirtmesi olduğu anlaşılmaktadır. Sahnenin yananlamına bakıldığında ise ölümle yüzleşen lise birinci sınıf öğrencisi bir kızın aklına gelen ilk şeyin henüz biriyle öpüşmemesi olduğu görülmektedir. O yaştaki bir kızın henüz biriyle öpüşmemesinin anormal olduğu hissi yaratılmaktadır.                                                                                           

 • Görsel 2. 1. Sezon, 6. Bölüm Timecode: 05:10

Dizinin ilk sezonunun altıncı bölümünde lisede bir bilim yarışması düzenlenir. Öğrenciler maket volkan yaparlar. Bölümde bir troll bilim yarışmasında öğrencilere saldırır ve elindeki büyülü bir cihaz yüzünden zamanı sürekli yarışmanın düzenlendiği günün başına sarar ve ana karaktar Prenses Aja sürekli olarak bir dejavu yaşar. Bölümün sonunda  Shannon karakterinin maket volkanı haricinde tüm öğrencilerin volkanından lav akar. Shannon’ın volkan maketinden ise beyaz bir sıvı akmaktadır. 2. görseldeki sahne analiz edildiğinde temelanlamın Shannon karakterinin elinde tuttuğu volkan maketine mutlu bir şekilde bakması anlaşılır. Sahnede yananlam olarak karakterin elinde tuttuğu maketin fallik bir nesne olduğu fark edilmektedir.

 • Görsel 3. 1. Sezon, 6. Bölüm Timecode: 05:14

Sahnenin devamında ise Prens Krel, yanlışlıkla Shannon karakterine çarpar. Shannon volkanı düşürür ve içinden beyaz bir sıvı fışkırır. Bu sahne analiz edildiğinde temelanlam olarak maketin kırılması ve volkanın patlaması anlaşılır. Ancak yan anlamda ise volkanın içinden çıkan sıvının sperm olduğu anlaşılmaktadır. Bölümün sonunda tüm karakterlerin volkan maketleri patladığında lavlar çıkarken sadece Shannon karakterinin volkan maketinden beyaz bir sıvı fışkırmaktadır. Bölümde bu durum birkaç defa daha tekrarlanmaktadır. Bu bölümlerden örnekler aşağıdaki görsellerde, timecode’ları ile birlikte gösterilmiştir.

 • Sezon, 6. Bölüm Timecode: 07:10
 • 1. Sezon, 6. Bölüm Timecode: 07:13
 •  1. Sezon, 6. Bölüm Timecode: 09:01
 • 1. Sezon, 6. Bölüm Timecode: 09:10
 • 1. Sezon, 6. Bölüm Timecode: 18:26
 • 1. Sezon, 11. Bölüm Timecode: 18:39

Serinin ilk sezonunun on birinci bölümünde ödül avcılarından kaçan Steve ve Prenses Aja birlikte düşerler. Steve ve Prenses Aja karakterleri bu bölüme kadar flört etmektedirler. Sahnenin göstergebilimsel analizi yapıldığında temelanlam olarak birbirinin üstüne düşen iki karakterin yakınlaşmasıdır. Ancak karakterlerin düşme durumu cinsel birleşme halini andırmaktadır. Bu sebeple sahnenin yananlamı cinsel yakınlaşmadır.

 • 2. Sezon, 7. Bölüm Timecode: 14:13

Serinin ikinci sezonun yedinci bölümünde dünyaya bir meteor düşmek üzeredir ve insanlar ölümle karşı karşıyadır. Shannon karakteri meteorun düşmesine az bir zaman kala, “Öleceğim ve daha hiç öpüşmedim!” diye bağırır. Bu sahnenin göstergebilimsel analizi yapıldığında, temelanlamıın Shannon karakterinin bir isteğini ve pişmanlığını belirtmesi görülmektedir. Ancak sahnenin yananlamına bakıldığında ise ölümle yüzleşen lise birinci sınıf öğrencisi bir kızın aklına gelen ilk şeyin henüz biriyle öpüşmemesi olduğu anlaşılmaktadır. Yine ilk sezonun beşinci bölümündeki anlam tekrarlanmış ve lise birinci sınıf öğrencisi bir kızın henüz biriyle öpüşmemesinin anormal olduğu hissi yaratılmıştır. Bu sahnenin devamında Shannon karakterinin yanındaki kız arkadaşı kendisinin de henüz kimseyle öpüşmediğini söyler. Sonrasında Shannon ve kız arkadaşı öpüşmeye başlar.

 • 2. Sezon, 8. Bölüm Timecode: 07:39

Dizinin ikinci sezonun sekizinci bölümünde Vex karakteri aşk duygunu öğrenmeye çalışır. Ona yardım etmek isteyen gemi “Ana” karakteri televizyonda aşk sahnesini olduğu bir filmi açar. Sahne analiz edildiğinde temelanlam olarak aşk anlaşılmaktadır. Ancak televizyondaki karakterlerin duruşu ve sahne içindeki görüntünün sağa ve sola doğru gidip gelmesi yananlam olarak cinsel birleşmenin anlaşılmasına neden olmaktadır.

Velhasıl sayın okuyucu, bir suçun işlenebilmesi için önce normalleştirilmesi gerekir. Günümüze kadar medya sayesinde birçok suçun normalleştirildiği savunulabilir. Çocukların bu tarz içerikleri izlemelerinin sakıncalı olup olmadığı ve aslında bu durumun da bir çocuk istismarı olup olmadığını sizin vicdanınıza bırakıyorum. Hele ki sapkınlıklarıyla ünlü ve pizza gate skandalında adı geçen birçok tanınmış kişilere ev sahipliği yapan Hollywood’un bana göre çocuklar konusunda mimli bir yönetmeninin çektiği bir çocuk dizisi nereden bakarsanız bakın iyi niyetli olamaz!


Arkadaşlarınla paylaş

3

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir