HUGO FİLMİ ÜZERİNE


HUGO FİLMİ ÜZERİNE İNCELEME

     Hugo, 2011 yılı Birleşik Krallık-Amerika-Fransa yapımı 3 boyutlu tarihi macera türündeki Martin Scorsese filmidir. Brian Selznick‘in grafik romanı The Invention of Hugo Cabret‘ten uyarlanan film 1930’lu yıllarda Paris‘in Gare Montparnasse tren istasyonunda yaşayan yalnız bir çocuğu konu almaktadır. Graham King‘in GK Films şirketi ve Johnny Depp‘in Infinitum Nihil şirketinin ortak yapımı olan filmin başrollerini Ben KingsleySacha Baron CohenAsa ButterfieldChloë Grace MoretzRay WinstoneEmily MortimerJude LawHelen McCrory ve Christopher Lee paylaşıyor.

Hugo, yönetmen Scorsese’nin ilk 3 boyutlu çekilen filmi olma özelliğini taşımaktadır, yönetmen bu durumu şöyle açıklamıştır: “3D’yi oldukça ilginç buluyorum, çünkü aktörler duygusal olarak daha belirgin oluyor. Onların en ufak bir hareketinin, onların en ufak bir niyetinin çok daha doğrusu alınıyor.”Film, 23 Kasım 2011 tarihinde ABD’de vizyona girdi.

Hugo, 150–170 milyon $ arası bir bütçeye karşı dünya çapında 185 milyon $’ın üstünde hasılat elde etti. Hugo, 11 dalda Akademi Ödülü adaylığına layık görüldü (En İyi Film dahil), o yılki adaylardan daha fazla adaylık aldı ve beş ödül kazandı: En İyi SinematografiEn İyi Yapım TasarımıEn İyi Ses MiksajıEn İyi Ses Kurgusu ve En İyi Görsel Efekt. Sekiz dalda BAFTA ödülüne aday gösterildi ve bunlardan ikisini kazandı, ayrıca üç dalda Altın Küre Ödülü‘ne aday gösterildi ve Scorsese üçüncü kez En İyi Yönetmen ödülünü kazanmış oldu.

HUGO BİZE NE ANLATTI?

Hugo, 1930’ların Paris’inde tren istasyonunun duvarları arkasında yaşamaktadır. Babası ölmeden önce ondan saatleri ve çeşitli eşyaları tamir etmeyi öğrenmiştir ve daha sonra sorumsuz amcası onu tren istasyonundaki saatleri tamir etmek için görevlendirmiştir. Babasından geriye kalan tek alet özel bir anahtarla çalışan otomaton (mekanik adam)dur. Hugo’nun içinde bir şeyin bulunduğuna inandığı otomatonun kilidini açmak için gizli anahtarı bulması gerekir. Macerası sırasında Georges Méliès adında tren istasyonundaki bir dükkâncıyla ve onun torunuyla tanışır. Hugo çok geçmeden babası ve otomatonun bu dükkâncıyla şaşırtıcı bir bağlantısı olduğunu ve bu adamın geçmişiyle ilgili sakladığı çok büyük anıları içeriyor.

PRODÜKSÜYON

GK Films şirketi The Invention of Hugo Cabret kitabının 2007 yılındaki ilk baskısından kısa bir süre sonra film haklarını satın aldı. Başlangıçta, Chris Wedge filmi yönetmek adına imza atmıştı ve senaryo için John Logan ile anlaşılmıştı. Ben KingsleySacha Baron CohenAsa ButterfieldChloë Grace Moretz ve Helen McCrory gibi aktörler kadroya dahil oldu. Jude LawRay WinstoneChristopher LeeFrances de la Tour ve Richard Griffiths sonradan projeye katıldı. Hugo orijinalinde 100 milyon $’lık bir bütçeye ayarlanmıştı ancak yeniden dizgi yapıldıktan sonra son bütçe 150 ile 170 milyon $ arası olarak değiştirildi.

Yapım aşaması çekimlerle beraber 29 Haziran 2010 tarihinde başladı. İlk çekim mekanı Londra‘da bulunan Shepperton Stüdyoları‘nda gerçekleşti.[9] 2010 Ağustos’unda çekimler iki haftalığına Paris‘e taşındı.

Hugo, $15.4 milyon üzerinde hasılat elde etti. Totalda ise hasılat 185.8 milyon $’a ulaşmış oldu. Eleştirmenlerden oldukça övgü dolu olumlu yorumlar alan Hugo, 205 incelemenin değerlendirildiği eleştiri topluluğu sitesi Rotten Tomatoes‘ta %94’lük bir skor yakaladı ve 10 üzerinden ortalama 8.3 puan elde etti. 41 incelemenin değerlendirildiği Metacritic‘te 100 üzerinden 83 puan aldı ve “evrensel beğeni” statüsüyle listelendi.

KURGUSAL BÜTÜNLÜK

   Film çok iyi kurgulanmış, sinematomografik açıdan gayet iyi, dönemin tüm detayının iyi işlemiş bir baş yapıt, oyuncular tabiki tartışmasız Ben Kingsley ile birlikte çok iyi bir iş çıkarmış olup, oldukça sürükleyici ve sizi sinema tarihinde kısacıkta olsa anlatımı ve yalın dili ile birlikte tarihi bir yolculuğa da çıkarıyor söz konusu usta yönetmen Martin Scorsese olunca elbette ortaya bu sıcacık film çıkmış. Bir öğretmen olarak şunu belirtmeliyim ki iki yıl önce teknoloji tasarım dersinde 7. Sınıflara bu filmin “iyi bir tasarımcı nasıl olunur” kısımlarını alıntılayarak küçük parçalar halinde izletmiştim. Film aslında iki konuyu birileştirmiş. Birincisi saatin iç yapı tasarımı ve ona benzeyen mekanik bir otonomun nasıl çalıştığı, ikincisi ise sinema sanatının ilk ortaya çıkış serüvenini iki çocuğun gözünden hızlı ama bir o kadar anlaşılır geçişiydi. Öğrencilerime ülkemizdeki ve dünyadaki en ünlü girişimciler hakkında bilgi toplayın ve bir sunum hazırlayın dediğimde aslında amacım her şeyin başlangıcı olan tasarım alanının onlara ileride meslek seçiminde açacağı ufuktu. Saatlerin iç yapısının nasıl çalıştığını çocukken hangimiz merak etmemişsizdir? özellikle 80 ve 90 lı yılların çocuk ve genciyseniz.

Otomasyonun ve günümüz teknolojisi olan yapay zeka ve robotik kodlamanın hız kazandığı şu günlerde geçmiş ile geleceğin makineleşme de teknolojik buluşların geçirdiği evrimini de daha iyi algılayabiliyorsunuz. Özellikle sinema sanatına çığır  açan ve ilk senaryolu gerçek filmi çeken  Georges Méliès’in birebir filmin konusunun ana parçası olması Hugo açısından daha heyecanlı ve sürükleyici olmuştur. Her ne kadar makineler, otomasyonlar desek bile filmin içinde önyargıların, farklılıklarımıza hoşgörüyle yaklaşmamız gerektiğinin kısacası evet teknik olarak ilerleyelim ama sevginin gücünü maneviyatı, merhameti de asla unutmayalım mesajının ne kadar güzel harmanlandığını yan karakterlerle filmin küçük kahramanı olan Hugo üzerinden dengeli şekilde vermesi ve filmin Paris sokaklarını akordeon ve orkestra müziği eşliğinde dev bir tiyatro sahnesi şeklinde sunması filmin görsel ve görüntü açısından olağanüstü kılmış. İzlemdiyseniz bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle Hugo filmini teknoloji tasarım dersinize katkı sunacak kısımlarını keserek derslerinizde öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. (telif haklarına dikkat elbette :))

Filmde en sevdiğim replik; “makinelerinde bir amacı var, tıpkı benim bir amacımın olduğu gibi, eğer amaçlarını gerçekleştiremezlerse bozulurlar ve bir kenara atılırılar” İyi seyirler.

                                                                                                            01.01.2021

                                                                                                          Ayla ERGEN


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir