Kadına Yönelik Şiddet – Bir Kısa Film denemesi


Bugün günlerden 8 Mart .. Geçen sene bu günlerde çoğunluğunu sineg.net ailesinin oluşturduğu bir kısa film çekmek istedik. Geçen sene de gündemimiz kadın cinayetleriydi, bu sene de… Ne yazık ki bu şekilde devam ederse gelecek yıllarda da bu gündemimizde kalmaya devam edecek.
Cinayet cinayettir. Cinayetin cinsiyeti olmadan karşı çıkılması gereken bir vakıa olması da doğrudur. Ama her cinayet kadın cinayetleri gibi politik değildir. Bir ülkenin, eğitim seviyesini, kültürünü, değerlerini, empati yeteneğini, sosyal gelişmişliğini ortaya koyan, her yüreği ve ülkeye dair umutları söndüren cinayetlerdir. Güçlünün güçsüz gördüğü üzerindeki tahakkümünü kırmak “sosyalleşmenin ve kültürün” ilk meyveleriyken, 21. YY’da hala daha bunun konuşulması ve erk’in çirkince gövde gösterisini, namus, şeref gibi kavramlara dayandırması bir utançtır.
Hiçbir birey, kendi hukukunu kendisi tesis etmemelidir. Nasıl ki darbelere, eli silah tutanın, eli silah tutmayana tahakkümüne karşıysak, mikro düzeyde her erkeğin, kendinden güçsüz gördüğü (kaba kuvvet anlamdaki güçten bahsediyorum) kadına yönelik şiddet meselesine de aynı oranda karşı çıkmak hepimizin boynunun borcudur.

Bu vesileyle, kadının sorunlarını anlatan film, dizilerin çoğalması, ancak bu filmlerin şiddeti meşrulaştırmaması, var olanı ortaya koyması her sinema ile ilgilenenin boynuna bir vazifedir diye düşünmekteyiz.
Yönetmenliğini adminimiz Yektacan Özçift‘in yaptığı kadına yönelik şiddet anlatan filmimizi de, uzun süren yurtdışı yolculuğundan sonra ilk defa sineg.net çatısı altında yayınlıyoruz.

Ayrıca otomatik portakalın yayınladığı sektörde kadın olmak podcastinin de bugüne mana katacağını düşünüyoruz.
Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel gerçekleşmiyor sonuç itibariyle. Ona da buradan ulaşabilirsiniz: https://sineg.net/2021/02/18/sektorde-kadin-olmak/


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir